HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

TechZombiapokalipszis

Böngésző frissítés után elérhetetlenné válhat a világháló egy jókora része

Bizonyára sokan emlékeznek a Y2K parára. Amikor az új évezredbe értünk, félő volt, hogy a két számjegyen tárolt évszámok következtében összeomlanak azok a rendszerek, ahol a dátumok különbsége számít, mondjuk egy évszázadnyi negatív kamatot számol el a bank.

Ilyen szerencsére nem nagyon történt, mert volt elegendő idő felkészülni és a digitális világvége akkor elmaradt.

Azt gondolhatnánk, hogy kétszer nem léphetünk ugyanabba a folyóba, és ha már egyszer rájöttünk arra, hogy a kétjegyű számok kezelésével csak a baj van, akkor talán sikerül elkerülni egy hasonló bakit.

A következő időszak armageddonját mégis az hozhatja el, amikor a legnagyobb példányszámban használt böngészők fő verziószáma átlépi a 100-at.

A Chromium alapú Google Chrome és Microsoft Edge brózerek a 98-as verziónál tartanak, a Mozilla alapítvány Firefoxa pedig a decens 97-tel követi őket, tehát elmondható, hogy olyan nagyjából négymilliárd felhasználó esetében van potenciális veszélye annak, hogy ha elérkezik a centenniális bug, akkor számos weboldal betöltésekor hibák keletkezhetnek.

A probléma oka nem magukban a böngészőkben keresendő, hanem a webszerverek biztonsági beállításaiban. Ugyanis a korábbi tapasztalatok alapján számos oldalon letiltották a 40 alatti verziószámú böngészőkből érkező kérések kiszolgálását és ugyan a 100 az értelemszerűen nem kisebb 40-nél, de mivel csak az első két számjegyet vizsgálják, így máris csak 10-nek néz ki és kész a baj.

Aki esetleg az Apple Safarit használná, annak szerencsére nincs oka a kétségbeesésre, mert az jelenleg még csak 15-nél tart és a verziószám a böngésző típusúval együtt kerül értelmezésre.

Hogy ki mindenki lehet érintett? Mondjuk a teljes Yahoo birodalom és ők azért elég nagy szeletét képezik mindmáig az interhálóknak, de emellett ott van még az HBO GO streaming szolgáltatása, ez elég népszerűnek számít még Magyarországon is.

A problémahalmaz teljes mérete egyelőre ismeretlen, ezért a Chromium és a Firefox fejlesztői átmenetileg a verziószám 99-en történő befagyasztása mellett döntöttek és várják az önkéntes tesztelőket, akik a 100-as béta verziók használatával tapasztalt anomáliákat jelenthetik, így azok az oldalak kivételként bekerülhetnek a következő kiadásokba, számukra a böngészők 100 alattinak mutatnák magukat, amíg az oldalak üzemeltetői érdemi lépéseket tesznek a hibák befoltozására.

A tervek szerint a Chrome március végén kezdi el kiadni a százasokat, a Firefox pedig valamikor május közepén frissülhet.

Utánuk az özönvíz.

HOLDKOMP