HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

A csodás természetKultúrZombiapokalipszis

Föld, víz, tűz, levegő, szív

Ha nem létezne Amerika kapitány, a Bolygó kapitánya lenne a legbénább szuperhős – de a kukafedővel rohangáló nyálasfejű hülyegyerekkel ellentétben neki nagyon fontos küldetése van: arra akar figyelmeztetni mindenkit, hogy zárja el a csapot fogmosás közben, meg ne dobja kukába az elemet. Szóval ha még szuperhősnek nem is túl jó, az üzenete fontos – és ezt elég sokan meg is látták a kilencvenes évek elején, így például Gaia hangját Whoopy Goldberg adta, de Sting is vendégszerepelt két évad erejéig.

A sztori szerint a világ veszélyben van, ezért Whoopy Goldberg öt gyűrűt oszt szét öt fiatal között, hogy a négy őselem és a szív erejével megvédjék a bolygót. Kwame afrikai, ő kapja a Föld gyűrűjét, Wheeler egy vörös hajú, valószínűleg amerikai focista észak-amerikai, aki persze megkapja a legmenőbb gyűrűt, a tűzét. Linka szovjet, de miután összeomlott a Szovjetunió, a sorozat készítői némileg homályos polkorrektséggel kelet-európainak kiáltják ki, de ezt sosem konkretizálják, mindenesetre neki jut a szél. Gi ázsiai, ő a víz felelőse, és szerencsétlen Ma-Tinak jut a szív, ami azért elég nagy szívás, ha megnézzük, hogy a többieknek rendes őselem jutott, neki meg ez. Így járt.

Szóval ha ez az öt kis kópé összeérinti a gyűrűjét, megjelenik egy kék pasi zöld hajjal, piros ruhában, és rendet tesz a környezetszennyezők között.

A sorozat persze baromi didaktikus: a tanmesékben meg kell gátolni a disznót-patkányt-akármit abban, hogy direkt szemétségből összeganézza a bolygót, ez általában nehézségekbe ütközik, de végül persze sikerül. Bizonyos tekintetben a Bolygó Kapitánya a gyerekek Szomszédok-pótléka: úgy nevel környezettudatosságra, hogy a végén még össze is foglalják röviden a tanulságot, és az ember, ha szeretne egyszer mondjuk tűzgolyókat hajigálni, külön gyűjti a műanyag flakont és a papírhulladékot.

A sorozat száznál is több részt ért meg, és annak ellenére, hogy pont annyira volt bugyuta és primitív, mint ahogyan hangzik, rengetegen álltak be mögé. 1991-től futott, összesen hat évadon keresztül, de ennyi idő elég volt ahhoz, hogy a kilencvenes évek legnagyobb sztárjai fordulhassanak meg benne – Sting például két évadon keresztül kölcsönözte Zarm hangját (az az egyik gonosz, meg nem mondanám, hogy melyik). Azt már tisztáztuk, hogy Whoopy Goldberg volt Gaia (csak úgy mondom, hogy pont a sorozat indulásakor jött ki az Apáca show, ami szintén borzalmas, de akkor azért ő egy elég nagy név volt), de ha végignézzük, kik szerepeltek még ebben az öko-tanmesében, elég kemény szereposztással találkozunk. Csak néhány név: Martin Sheen, Tim Curry, James Coburn, Meg Ryan, Danny Glower (too old for this shit), Helen Hunt…

Oké, didaktikus, persze, de egy létező problémával foglalkozott. Nézegettem az IMDB-n az értékeléseit, a legtöbben nagyon lehúzták, mert túl agresszívan próbál nevelni, de volt egy értékelés, amiben valaki azt írta, hogy emiatt kezdte el szelektíven gyűjteni a szemetet, ami azért már nem rossz. No meg ez is egyfajta korrajz: optimistán, már nem hippin megmentjük a világot, amivel azért valami kurva nagy gebasz van (volt egy olyaan rész is, ami az AIDS-szel foglalkozott).

De ha már oktató rajzfilmet akarok nézni, inkább maradok a Volt egyszer…-sorozatoknál.

És íme, a pusztító főcímdal a kötelező rap-betéttel:

HOLDKOMP