HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

OlvasnivalóTudomány

Hogy került a koffein a kávénkba?

A legenda szerint évezredekkel ezelőtt Etiópiában élt egy juhász, Kaldi. Aki azt vette észre, hogy ha kecskéi a kávécserje leveleit legelték, akkor utána órákig nem bírtak magukkal, extra mozgás kényszerük volt, és fáradhatatlannak tűntek. Sőt aludni sem akartak. Kaldi kíváncsi volt, és kipróbálta magán is a bogyókat. És ezzel a kávé megszületett.

Hogy mindez megtörtént-e vagy sem, ma már a képzelet szüleménye, azonban az biztos, hogy a koffein ma itt van velünk, és életünk szerves része. Ráadásul többször is kifejlődött*, egyszer a tea-cserjében (Ázsia), egyszer a guranában (Dél-Amerika), és meg egyszer a kávéban is (Afrika) – szóval valamit üzenni akart.

Kávé nélkül el se tudnám képzelni a reggelemet. Valahogy hozzátartozik az ébredéshez, hogy készítek egy kávét, amit apránként elszürcsölök. De nem sorolom a reggeli rituálét, ti is kábé ugyanazon mentek keresztül, mint én.

Na de, mit mond a tudomány?

A kutatók szerint a koffein (ami egy természetes alkaloida) eredetileg a rovarok ellen jött létre. A koffein ugyanis, ami a növényben van, bőven elegendő bármely rovar távoltartására. Főleg a rügyek és az új szervek vonatkozásában gazdag koffeinban. Vagyis, a frissen nőtt új részek eléggé védettek. Egy harapás elég, hogy paralizálja vagy akár meg is ölje a mohó rovart vagy lárvát. De emellett a csigák és bizonyos baktériumok ellen is védettséget ad.

Azt is megfigyelték a kutatók, hogy azon méhek, amelyek egyszer márt kóstolták s koffein ízét, gyakrabban térnek vissza ugyanazon virághoz, többet és gyorsabban poroznak be. Szóval addiktív a cucc a méhecskének és a növény is jól jár, hiszen több magot teremhet.

Oké, de ránk miért hat élénkítőn a kávé?

Nos, van a szervezetünkben egy anyag, az adenozin. Ez, ha a megfelelő receptorokhoz kötődik, akkor fáradtságérzést okoz. Igen ám, de a koffein molekula nagyon hasonlít az adenozinra és ha előbb kötődik a receptorhoz, akkor az adenozinnak már nincs hely és nem jelez fáradtságot. Vagyis a koffein valójában nem élénkít, csak gátolja a fáradságot. Legalábbis egy ideig.

És ezért visszatérünk hozzá időről-időre egy csésze erejéig.

Szóval, eredetileg a rovarok és kártevők távol tartására jött létre, ami működött is (egyetlen rovarfaj van csak, ami kijátssza a koffeint), egészen addig, míg egy szőrtelen majom rá nem jött az élénkítő hatására. És onnantól megváltozott a növény története…

Meg a miénk is.

Megyek is, és készítek egy kávét…

*egyéb koffein-tartalmú növények: kakaó, kóla fa, és egyes citrusfélék

HOLDKOMP