Kommentország mindenkié?
A komment egy szabad műfaj.
És itt akár pontot is tehetnénk, téma lezárva. Slussz-passz.
TL;DR
Az online média fejlődése magával hozta az interperszonális kommunikációs formák változását is. Nem a közeg hatott a kommunikációs formákra, hanem a kommunikáció változása hatott a közegre.
Az interháló egy olyan közegnek indult, ahol bárki lehet anonim. Ez az anonimitás segít megőrizni az egyén sérthetetlenségét, elválaszt magától a közegtől, kívülállóként is bele lehet szólni tetsző vagy éppen nem tetsző csetekbe, fórumokba, tőlünk kívül álló ügyekbe.
Miért jó? Mert a vox populi, a nép hangja megjelenik ott, ahol a legkevésbé sem számítanak rá.
Miért nem jó? Mert a domináns vélemény erre nem kíváncsi.
Az egyén szavát felülírja a moderátor.
Adott esetben akár az online felület dönt a vélemény áramlásáról, csak azokat a kommenteket közli, amelyek mögött az egyetértők vannak túlsúlyban és ezért még fizetnek is.
Az érv egyszerű: a domain név, portál, újság véleményrovata alatt olvasható tartalomért a domain, portál, újság tulajdonosa felel.
Ez azért elég necces, ráadásul tévutas. Belterj.
Számos szempontból megkérdőjelezhető, hogy a külső szolgáltatótól beérkező tartalom minek minősül egy portálon?
A google, facebook, bármelyik más reklámfelület egy megnyitott oldalba beágyazva ha számomra kellemetlen tartalmat jelenít meg, azért az a portál a felelős, ahol azt közölték? A reklámokból élnek és van, amikor az algoritmus dobja ki, hogy amit látok az épp egy felfújhatós szexkenguru, mert a keresési előzményeimből az jön ki.
Az adott portálon egy külső vélemény-motor megjelenített hozzászólásai miért nem esnek ugyanebbe a kategóriába?
Felel egy tartalomközlő a tartalom alatt megjelenő véleményekért?
2021 ilyen kérdéseket vet fel és a válaszok sem egyszerűbbek.
Indítható-e sajtóper azért, ha egy cikk alatt tiltott önkényuralmi jelképek jelennek meg és ezt nem moderálják? Felelős-e egy oldal egy külső, fizetett szolgáltatótól beérkező tartalomért?
Hajszál a válasz.
Mert a visszaélés szűrése a legnehezebb.
Tegyük fel, hogy három millió videó közé bekerül egy lefejezős. Hogy szűröd ki, amikor naponta százmillió videót töltenek fel?
Tegyük fel, hogy a kommentelők közé bekerülnek fizetett, rosszindulatú személyek, akik ölik a beszélgetést, eltérítik, egyirányúsítják. Őket hogyan szűröd ki?
Egy egészséges közösség kiveti magából a nem oda valókat.
Száz kommentelőnél működik. Tízezernél már nem. Csak ha odafigyelsz és a közösséget építed.
A szólás szabadsága egy elvitathatatlan érték.
A komment egy szabad műfaj.
Szabadságot kaptunk, és azok a korlátok, amelyeket most látunk, az öncenzúra irányába, a vélemény szabadsága ellen hatnak.
És vannak, akik ezért még fizetnek is.