HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

A csodás természetCuccok

Milyen kést vigyek kirándulni?

Kirándulni bármilyet lehet, kivéve néhány egzotikus darabot – senkinek nem javasolnám, hogy miután kitaláltak többféle zárszerkezetet is, a higonokamit válasszák túrakésnek, kicsi is, balesetveszélyes is, meg szokni is kell. Akkor már inkább választanék egy Opinelt vagy valami olcsó, de hatékony darabot – de az igazi a fixpengés, mert bármilyen bicskánál beüthet a gebasz, aztán ott állsz kés nélkül, a fixnél meg legfeljebb eltöröd a pengét, amire azért nincs túl sok esély.

Nem kell feltétlenül a legnagyobbat választani, sőt, ez vissza is üthet: próbálkoztam több pengemérettel, a tíz centi körüli a nyerő, de ha valami falbontót akarsz, jó az USMC – ezzel vághatsz fát is, ha egy lakatlan szigetre mennék, valami hasonlót vinnék némileg átalakítva. Az én tengerészgyalogos késemen a felső keresztvas le van fűrészelve, és a megélezett fokél tök felesleges, de maga az eszköz használható még így felemásan is – használhatóbb, mint a legtöbb piaci szar, egy Muelát használok már tíz éve, de ha tényleg kibasznának egy szigetre, jobban bíznék a Ka-Barban. Vagy a Cold Steelben, nekik van egy lándzsává alakítható késük, az pont ilyen helyzetekben jöhet jól.

A kések formáját nem feltétenül az esztétikum kedvéért találták ki úgy, ahogy vannak. A fogazott penge jó a kötél vágására, de másra nem feltétlenül, ráadásul élezni is nehezebb – ha a svájci mellett döntünk, ezt is érdemes számításba venni, ugyanis több új modell is fogazással készül, amit nagyon okosan a penge elején helyeznek el, ugyanis faragáshoz kényelmesebb a pengetőhöz közelebbi részt használni, ráadásul ezt élezni is könnyebb, bár ez csak rutin kérdése.

De mi kell, ha elvesztél a természetben? Elsősorban helyismeret, persze, de miután elvesztél, erről ne is beszéljünk. A térkép és az iránytű nem árt, előbb-utóbb jól jöhet. Fontos, hogy a késed éles és megbízható legyen – a Mora erre kiváló, és Svédországban nem szarral gurigáznak, ha erről van szó, ráadásul az alapmodell kb kétezer forint -, és alkalmas legyen a szikravető indítására, mert mi van, ha elkapott a jégcunami, és nincs öngyújtód. Egy jó Mora companion kb. háromezer forint, életed végéig elkísér, egy szikravető meg egy ezres, bár valószínűtlen, hogy szükséged lesz rá valaha is.

Szóval ha útnak indulsz egy hegyen, akkor én a magam részéről azt javasolnám, hogy vigyél egy Companiont:

Ha ez nem megy, vigyél egy Victorinox mentőskést, ezen minden rajta van, ami a katonain is, de dugóhúzó nincs, ez ebben a helyzetben viszont megengedhető, plusz a sötétben is megtalálod:

Vagy vigyél valami komolyabb feszítővasat, akár fixet, akár bicskát, de egy Spyderco Enduránál ne add alább. A skandináv kések is jók, mármint a legtöbbjük – nem hagynak szarban, és ez a lényeg. Tízezrekbe kerül, hogy ebből a szempontból az ember jól felszerelt legyen, de az is hülye, aki egy aratóval akar túlélni. Úgy sejtem, hogy egy Ka-Bar USMCt elhasználni már komoly feladat, de azt emberölésre fejlesztették, még ha nem is megy tönkre, szomorú lesz ilyen túrázós feladatoktól, viszont mindenre elég, aki ezt tönkreteszi, az hülye.

 

HOLDKOMP