HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

KultúrTörténelem

Pöcsös lányok, tökös asszonyok III. – A kétszelleműek

A mai posztban irány Észak-Amerika.

Amíg az európaiak keze be nem tette a lábát a mondott földrészre, addig az őslakosok nem különböztették meg szigorúan a nemi szerepeket, és az azokra jellemző öltözködési szokásokat.

A férfi és női jellegzetességeket egyaránt a természet ajándékának tekintették, és mint ilyen, képesek voltak a dolgok két oldalát nézni. Tulajdonképpen öt nemet különböztettek meg; férfi, nő, férfi Kétszellem, női Kétszellem, transznemű.

Az őslakos törzsek tagjait elsősorban nem nemek szerint ítélték meg, hanem hogy mit adott a törzsnek. A szülők nem nemi szerepeik szerint bántak a gyermekeikkel, es nem volt külön kislány-, illetve kisfiúruha. Nem volt szabály arra, hogy valaki kit és hogyan szeressen.

Azokat, akik férfi- és női lélekkel is rendelkeztek, nem érte negatív megbélyegzés. Ellenkezőleg; megbecsült tagjai voltak a törzsnek.

A Kétszelleműek rendkívül megbecsült tagjai voltak társadalmuknak. Szerencsésnek számított az a család, ahol ilyen személy élt. Az indiánok hittek abban, hogy azok az emberek, akik mindkét nem szemén át képesek voltak szemlélni a világot, a Teremtő ajándékai.

Természetesen ez volt az első dolog, amit az európaiak tűzzel-vassal igyekeztek pusztítani.

… teljes mértékben ki kell irtani, mielőtt teljesen felfedeznénk!

George Catlin, művész

De ez nem volt új dolog, a spanyol inkvizíció papjai addigra már ezerrel irtották azokat az azték kódexeket, amelyek erről a hagyományról tettek említést; és az indiánokat a biológiai nemüknek megfelelő ruhákba és életmódra kényszerítették.

We’wha, a zuni törzs tagja. Férfinak született, női lélekkel élt

Az egyik leghíresebb Kétszellem a lakota harcos, Osh-Tisch volt.

Osh-Tisch (balra, női viseletben), mellette a felesége

Osh-Tisch (Megtalálja Őket És Megöli Őket), akkor érdemelte ki a harcosnak járó csíkokat, amikor a Rosebud Creek-i csatában megmentette egy törzsbelijét. A harcos leesett a lováról, mire Osh-Tisch leugrott a saját lováról, és lövésekkel fedezte.

Ez a bátor harcos férfinak született, de nőként élt, és főleg női tevékenységekkel foglalkozott. Volt művész, sámán, javasember, de harcos is.

Az 1890-es évekre a Crow törzs rezervátumokba szorult. Egy túlbuzgó fasz, Briskow, aki a szépen csengő Bureau of Indian Affairs őslakosbaszogató intézmény lakája volt, foglyul ejtette Osh-Tischt és még két kétlelkű társát, lenyíratta a hajukat, férfiruhákba és  férfimunka végzésére kényszerítette őket. A Crow törzs felháborodása nagy volt. A törzsfőnök Pretty Eagle (Csinos Sas), latbavetette azt a kis befolyását, ami még volt neki, és elérte, hogy Briskow nagyon gyorsan eltűnjön a láthatárról.

Csinos Sas

Azonban a cseszegetés így sem maradt abba. Osh-Tisch végül 1929-halt meg, egész életét megkeserítették a prédikátorok és üldözők.

A vallásos befolyás rossz szemmel nézte a nemi sokszínűséget, és választásra kényszerítette azokat, akik szabadon éltek. Két lehetőségük volt; vagy félelemben, elrejtőzve élni, vagy önként vetni véget az életüknek. Sokan közülük az utóbbit választották.

A sorozat előző részei;

Pöcsös lányok, tökös asszonyok I. – Albánia

Pöcsös lányok, tökös asszonyok II. – Szamoa

 

HOLDKOMP