HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

AktuálisCuccokFilozófiaLifestyleTech

Tegnap órákra leállt a NEST

És ez nem is az első eset. Hogy ez miért akkora gond? És egyáltalán mi az a NEST?

A NEST az egyik legismertebb globális smart home eszközgyártó és szolgáltató.

És nem egy közismert, az autóink motorterét szétrágó, oda fészket rakó vagy az antennákat lepisáló horrorszörny (mint a címlapon látható rettenetes Gwatkins-nyest).

A Gizmodo számolt be róla, hogy jelentős fennakadások voltak a szolgáltatásban.

A smart home vagy okos otthon megoldások lényege, hogy mivel mindenkinél vannak mindenféle okos eszközök – gondoljunk csak az okostelefonokra, okosórákra -, az otthonunk is okosítható. Legyen szó világításról, fűtésről vagy akár biztonságról, sok minden appból elérhető, távolról monitorozható, távvezérelhető.

Ami sokszor előny lehet, mint kiderült időnként egyúttal lehet hátrány is.

Ha egyetlen szolgáltatóra bízza magát a felhasználó, akkor a szolgáltató leállása esetén komoly gondba kerülhet.

Tegnap pontosan ez történt. A NEST bintonsági kamerarendszerei elérhetetlenné váltak a felhasználók számára. Erre még legyinthetnénk is, hogy jó, hát bassza meg a nyest, akkor nem kamozunk két-három órán keresztül, aztán az még belefér a 99,9% rendelkezésre állásba.

Azonban amikor az egyéb biztonsági megoldások, úgy mint zárak és egyéb securuty segédberendezések nem mennek, akkor az otthonából kizáródott user egyszer csak felvonja a szemöldökét: 2018-ban létezik, hogy három órán keresztül nem jutok be a lakásba (vagy nem jutok ki), mert sem a zárak nem aktiválhatók/inaktiválhatók, sem pedig a riasztórendszer nem állítható le ha mégis kinyitottam az ajtót és visít órákon keresztül?

Érdemes ezen elgondolkozni.

És most akkor abba ne is menjünk bele, hogy ha megőrül mondjuk egy “okos” termosztát…

Mindig kellene legyen olyan tartalék decentralizált rendszer amivel az appon, interneten keresztüli vezérlés hiányában az arra jogosult felhasználó számára biztosított a biztonsági rendszerek feletti teljes ellenőrzés és irányítás a központi szerverek nélkül is, egyszerűen a felhasználói kézikönyv lapozgatását mellőzve.

Ezúttal nem először nem sikerült.

A NEST eszközök részben integrálhatók más okosotthon megoldásokba, szóval azért van remény.

HOLDKOMP