HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

CuccokLifestyleTörténelem

Akarok egy tiarát

Lássuk be – manapság egy nő szinte bármilyen ékszert felvehet.

Gyűrű, karkötő, fülbevaló, nyaklánc, piercing, deréklánc meg minden egyéb. Van azonban egy olyan, amit az ember max akkor vehet fel, ha éppen férjhez megy, mondjuk pont egy herceghez, és ez a tiara.

A Delhi Durbar tiara

A tiara szó perzsa eredetű, fejékszert jelent, és a perzsa uralkodók fejékére utalt. Az ókorban a görögök és a rómaiak is hordták, ők leginkább babérkoszorú-szerű, arany fejéket viseltek, mint ahogy ezen a fajjúmi múmiaportrén is látható.

 

Az idő múlásával aztán a tiaráknak is leáldozott, a napóleoni neoklasszicizmus hozta őket újra elő. Ekkor azonban kizárólag már csak nők viseltek tiarát, ők is csak ünnepélyes alkalmakra.

Ezekből az időkből származik a kedvenc tiarám, a Cut Steel Tiara, amely napjainkban már jó ideje a svéd királyi család tulajdonában van.

STOCKHOLM, SWEDEN, 2010-12-10Nobel Prize Banquet at The City Hall in Stockholm, Sweden, Friday 10 of december 2010.Pictures: Crown Princess Victoria of Sweden, Photo & Copyright: Patrik Österberg/All Over Press Sweden

Ezt a tiarát Hortenzia holland királynénak készítették. A csaj, eredeti nevén Hortense de Beauharnais, Napóleon mostohalánya volt. Végül feleségül ment mostohaapja öccséhez, aki Hollandia királya volt 1806 és 1810 között.

Hortense-nak nem született gyereke, így a tiara az unokahúgára öröklődött, akit Joséphine-nak hívtak. Joséphine 1823-ban feleségül ment a jövendő I. Oszkár svéd királyhoz, így a tiara is vele ment. Innentől aztán feledésbe is merült, egészen 1976-ig, amikor is a frissen királynévá lett Silvia Sommerlath kotorászni kezdett a királyi palota szekrényeiben, és rábukkant szegény, elfeledett tiarára.

Jó, szóval egy tábornoki sapkának tényleg hamarább nézi az ember

 

Ami miatt különleges, az az anyaga

Ezt a tiarát ugyanis nem díszítik ékkövek. Abból van, ami a neve; metszett acélból, mindez aranyba ágyazva. Napjainkban a svéd trónörökösnő viseli, és kicseszett jól áll neki.

Vannak aztán olyan tiarák, amelyeket nyaklánccá lehet alakítani, és viszont. Én ezeket nem szeretem (még válogatok is, mi?), egy tiara az legyen tiara, a nyaklánc meg legyen nyaklánc.

Mária dán trónörökösné a nyaklánctiarában

Akkor itt van a monacói fejedelem bánatpina felesége is, egy olyan tiarával, ami csodaszép és értékes giccs; ezt is lehet nyakláncként hordani.

Van Cleef & Arpels alkotása. A csaj egyszer se vette még fel

Az angol királynőnek is van néhány szép darabja.

Burmese Ruby Tiara

 

Oriental Circlet

 

Grand Duchess Vladimir Tiara, hol smaragdokkal, hol gyöngyökkel

Szóval, egy tiara mindenképpen emel az ember megjelenésén.

Azért nem kell félni, időnként a felséges hölgyek is elbasszák a tiaraválasztást. Jó példa erre Margit holland királynő, és az ő, modern időkben készült aranytiarája. Ezt a készletet (mert fülbevalók és hajdíszek is tartoznak a cucchoz), Grönland küldte a királynőnek, 40. uralkodói jubileuma alkalmából.

Valszeg a fogsora színéhez igazították

That being said, úgy döntöttem, hogy venni fogok egy tiarát, és majd idehaza hordom. Egy bizonyos szerkesztőtársam is motorosdzsekiben és -csizmában ücsörög odahaza, oszt maximum elektromos rollerje van nekije. Ennyi!

HOLDKOMP