×

A Google Hold-programja sikertelenül ért véget

A Google Hold-programja sikertelenül ért véget

A Lunar Xprize célja az volt, hogy kormányoktól függetlenül sikerüljön elérni a Holdat és leszállás után menni egy kört.

Egy privát roverrel és arról képi tudósítást küldeni.

Bő 10 évvel ehezőtt hirdették meg, 2014-ben, majd 2015-ben is meghosszabbították, legutóbb 2018. március 31. végső határidővel. Ezúttal nem lesz további hosszabbítás, erősítette meg a Google – számolt be róla a CNBC.

A kitűzött díj nem csekély, 20 millió dollár, de ez egészen eltörpül egy ilyen projekt valódi költségei mellett.

Az Egyesült Államok Apollo programjának került egy évtizedébe, mai árakon megbecsülhetetlen, de biztosan több tíz milliárd dolláros költségvetés mellett, hogy sikeresen embert küldjenek a Holdra. A szovjetek Lunohod programja jóval szerényebb költségvetés mellett is milliárd dolláros nagyságrendű volt.

A végül nem túl sikeres kínai Jáde-nyúl sem úszta meg sokkal olcsóbban, mert nem csak a hordozórakéta és a konkrét űreszköz költséges, hanem előtte a K+F az igazán erőforrásigényes – legyen szó eszközökről, oktatásról, humán erőforrásokról. 380 ezer kilométerre magabiztosan elnavigálni, ott végrehajtani egy sikeres leszállást olyan kihívás, amire a rendelkezésre álló idő- és költségkeret nem lehetett elegendő.

Nem sok jelentkező maradt a végére, például a Space IL 7,5 milliót próbált meg nonprofit összekalapozni 2017 végéig, hogy kifizesse a mérnökeit és a beszállítóit, aztán pedig az Elon Musk féle SpaceX Falcon 9 kilövést és onnan tovább saját meghajtással a Hold megközelítését. Nem jött össze.

A többi csapat, a Moon Express, TeamIndus és a Synergy Moon sem lesznek indításra készen – nem hogy március, de várhatóan az év végéig sem. A különböző vitákról és szerencsétlenkedésekről a CNBC részletesen ír, érdemes elolvasni, hogyan nem tudott mondjuk két fél megegyezni az indiai űrügynökséggel, hogy a költségeken osztozva mindkettejük roverjeit hordozó eszközeiket feljuttassák az űrbe. A japán Team Hakuto látta kárát, de nem adják fel.

Szerencsére a mi kis kompunk már egy éve ott dekkol a Holdon és kösz Google, nem kell a pénzed.

Előzmény itt:

Szolgálati közlemény: a komp leszállt. Lett egy hold telkünk a Holdon.

11 comments

comments user
α Centauri

Noey wasopls kurmngyeitsmur?

comments user


Egy darabig megint nem jönnek vendégek akkor.

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Lehet, hogy csak terelés.
    Senkinek nem hiszünk, az ionágyúk készenlétben.

comments user


Amikor az Ambrusék a Betyár a Holdon-ban megénekelték, hogy “Android’ lányok nevetnek halkan. Jelzek, leszállok” még nem tudtam, hogy a gugli oprendszrerre utalnak ezzel. Mennyire látták már előre, hogy hová vezet a jövő. Kísérteties.

comments user
Oroszlánszagú Rihárd

Holdkomp akart lenni, de nem komplett.

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Itt a kompon deklaráltan a péntek a szarszóviccnap.
    Egyszer elnézzük.
    Aztán a kapitánynak joga van a hétágú korbáccsal jutalmazni a csínytevőket.

      comments user
      Oroszlánszagú Rihárd

      Ez csak egy parafrázis…
      De ragaszkodom hozzá, hogy szar szóvicceket hintsek szerteszét.

        comments user
        ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

        Ez teljesen rendben van. Ezért is találtuk ki azt, hogy mi is rendesek leszünk. A korbács hét ágának végére 10-es előkével rakunk háromágú horgokat.
        Ha egy hal érzékeny szájának nem fáj, senki hátának nem fog talán.
        Szeretnéd elsőként kipróbálni?

        comments user
        

        A múltkor én is nehezen álltam meg.
        Egy erősebb távcsővel látni lehet, ahogy felnégyelve himbálózom az egyik kráter közepén.

          comments user
          Oroszlánszagú Rihárd

          Belőled semmi sem látható.
          Sajnálom, hogy tőlem kellett megtudnod.

You May Have Missed