×

A kék nadrág veszélyei

A kék nadrág veszélyei

1961-ben Fresnóban hat gyerek kis híján belehalt a nadrágviselésbe. Egy nyolcéves gyerek rosszul lett az iskolában – szívdobogás, sápadtság, ilyesmik, eddig még semmi különös nincs a történetben. A gyerekek néha hánynak meg fosnak is különösebb, így tett ő is, de az orvosok értetlenül álltak az eset előtt: a bakteriális fertőzést kizárták, végül az orvos arra jutott, hogy valamiféle méreg került a gyerek szervezetébe. Kiderült, hogy a srácnak organofoszfát-mérgezése van – adta magát a feltételezés, hogy a környékbeli földeken használt rovarirtók valamelyike okozta a tüneteket, de abban az időben sehol nem használtak ilyen szereket. A tünetek megszűntek, a fiút hazaengedték, de már a hazafelé vezető úton ismét rosszul lett. Ismét stabilizálták az állapotát, de még mindig nem jöttek rá, hol kerülhetett kapcsolatba a méreggel.

Oké, a cím után nem túl meglepő, de végül kiderült, hogy a gyerek nadrágja volt a ludas. A rajta lévő nadrágon nem tudták teljes biztossággal kimutatni a rovarirtót, de öt ugyanonnan származó nadrágot elhelyeztek egy lezárt szobában egy csomó szúnyog társaságában – az összes rovar negyed órán belül megdöglött. Beeresztettek még egy adag szúnyogot, a kék nadrág őket is kinyírta. Időközben újabb eseteket is jelentettek, a hatóságok pedig hajtóvadászatot indítottak a gatyák ellen. Végül kiderült, hogy szállítás során egy Phosdrin nevű rovarirtó ömlött a nadrágokra – és annak ellenére, hogy csupán tíz gatyát itatott át a rovarirtó, hatan meg is betegedtek tőle. Nem csoda: egy 1963-as cikk szerint elegendő méreg ömlött ki ahhoz, hogy akár kilencezer nyolcéves gyerekkel is végezhessen.

Egy haszna mindenesetre volt az esetnek: Amerikában ezután tiltották be, hogy egy helyen szállítsák a ruhákat, az élelmiszert és a halálos mérgeket.

(Atlas Obscura)

51 comments

comments user
BitFigyelo a sültkrumpliárus

Kicsit offtopic de olvastatok ezt a cikket?
http://holdkomp.hu/sikeres-kurvak-evszazados-hazugsaga/

    comments user
    ApuElcseszettÉleteVagyok

    Még nem, de biztosan nagyon jó kis cikk, én is mindenképpen el fogom olvasni.

      comments user
      BitFigyelo a sültkrumpliárus

      Ajanlom minden ismerosomnek

        comments user
        ApuElcseszettÉleteVagyok

        Jó, ha tetszik, én is fogom ajánlani.

          comments user
          BitFigyelo a sültkrumpliárus

          Biztos vagyok benne hogy tetszeni fog, reg olvastam ilyen jo irast!

          comments user
          Bernard Black

          és azt tudtátok, hogy Bluenak van otthon több ilyen írása is, és az egyik limitált szériás, Olaszországban tervezték és nagyon drága volt, míg vau konténerben hozatja be Kínából a kurvákról készült cikkeket?

          comments user
          BitFigyelo a sültkrumpliárus

          Itt mindenki kibaszott burzsuj?

          comments user
          ApuElcseszettÉleteVagyok

          van aki jobban.

          comments user
          Bernard Black

          eltartott kisujjal iszom a kőbányait.

          nem ám úgy, mint valami proli

          comments user
          ApuElcseszettÉleteVagyok

          legalább szépen kézművesen kitöltötted pohárba, vagy üvegből?

          comments user
          Bernard Black

          dobozból, ne hülyéskedj. viszont a betonszofit szipkával szívom, mert tudom én, hogy mi az illem

          comments user
          BitFigyelo a sültkrumpliárus

          Jolvan, akkor megnyugodtam hogy itt nincsenek prolik mert azokat ruhellem.

          comments user
          Ziles Gizi

          Csupaszkenyér végét eszem, vajjal. Iszonyat proli mert meg is sóztam.

          comments user
          BitFigyelo a sültkrumpliárus

          Miza csupaszkenyer?

          comments user
          Ziles Gizi

          Nincs felszeletelve és nincs nejlonba csomagolva. Olyan csupasz.

          comments user
          taro

          nem 😢én csak szeretnék az lenni…

          comments user
          Ziles Gizi

          Ha nem Szlovénián keresztül jön, hát én el nem olvasom még egyszer.

    comments user
    Bernard Black

    tök kedves, hogy reklámozod az oldalt, én például még nem is ismertem

      comments user
      BitFigyelo a sültkrumpliárus

      Temelem nem gond, nem akarom elcsabitani az itteni olvasokozonseget.

comments user
Ziles Gizi

Szóval, Bernard. Nincs rajtad kék nadrág.

    comments user
    BitFigyelo a sültkrumpliárus

    Se.

    comments user
    ApuElcseszettÉleteVagyok

    rajtam pl van, és iszonyatosan beteg is vagyok, lehet, hogy van összefüggés?

      comments user
      Ziles Gizi

      Összefüggés nem biztos. Szimplán fertőz. Szerintem.

    comments user
    Bernard Black

    van, de tök vizes 🙁

      comments user
      Ziles Gizi

      Kitalálom! Holnaptól férfinátha!

        comments user
        Bernard Black

        a biztonság kedvéért már azelőtt elkezdtem szenvedni, hogy eláztam volna

      comments user
      Magister Ludi

      fürdőnadrág, így hívják. Mások ugyebár ezt strandon és hasonló helyeken viselik, te bezzeg otthon parádézol benne.

      comments user
      taro

      nem volt esernyőd? vagy mókus felajánlotta, hogy elvisz az autójával?

        comments user
        mokusON

        héé

          comments user
          taro

          nem mindenkinek futja olyan autóra, amiben beépített fürdőszoba van 😜

comments user
BitFigyelo a sültkrumpliárus

Nah pont ezert nem hordok sose nadragot!

    comments user
    Ziles Gizi

    Egy igazi férfi szoknyát hord. Amúgy.

      comments user
      ApuElcseszettÉleteVagyok

      az igazi férfi dudán játszik…

        comments user
        BitFigyelo a sültkrumpliárus

        Az igazi ferfi vimen szerkeszt jpg-t

    comments user
    taro

    pedig néha praktikus

comments user
mokusON

na ha ezentúl pecázni megyek leugrok előtte a kínaiba egy kék farmerért.

comments user
myname

mossátok ki az új ruhákat is…

comments user
★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

A Mythbusters csapat megkutatta a robbananós kék nadrágokat is.
És baszki, tényleg robbantak.

comments user
BitFigyelo a sültkrumpliárus

Picture yourself on a boat on a river

comments user
BitFigyelo a sültkrumpliárus

Lesz meg poszt ma?

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Lesz.
    De már csak egy jóéjt zeneposzt, mert annyira jók vagyunk, hogy megvolt a marketingeseink által megcélzott letöltésszám.

      comments user
      BitFigyelo a sültkrumpliárus

      3?

        comments user
        ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

        4 szerző, 4 olvasó. Ezt tűztük ki célként.
        Megvolt a 8, innentől már minden csak a bónuszért megy.

          comments user
          BitFigyelo a sültkrumpliárus

          Egymaset nem er szamolni!

          comments user
          ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

          Azt majd én megmondom.
          Mert megtehetem.

          comments user
          Bernard Black

          nyomasztó kérdés, hogy én vajon olvasónak számítok-e annál, amit én írtam

          comments user
          ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

          Soha nem olvasom el a saját posztokat. Mármint ami én írtam. Tele vannak helyesírási és szemantikai hibákkal.
          És nem szavazok a saját pollokon.
          Ez szerintem egy kiváló aranyszabály rendszer.

      comments user
      Bernard Black

      há mondtam, hogy írok söröset, he

        comments user
        ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

        Én tudom, de a nyájas kommentelő nem.
        🙂

You May Have Missed