HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

AktuálisLifestyle

Lábbal paroláznak a vezető politikusok

Kimondhatjuk, hogy mostanra az összes hírcsatornából a koronavírus folyik. Mit folyik, özönvízszerűen hömpölyög, elnyomva minden más érdekességet, információt.

Ezért üdítő, amikor becsúszik egy-egy nem a halálesetek egyre növekvő statisztikai adait országonként boncolgató elemzés vagy éppen egy újabb  hír, hogy aznap hány újabb ország került fel Izrael beutazást tiltó listájára.

Az egészségügyi hatóságok világszerte kezdik belátni, hogy ha a járvány mostanra elérte azt a szintet, hogy nem tudják a fertőzötteket megfelelően szűrni, hiszen a hordozók több mint fele tünetmentes, még csak be sem lázasodik, inkább a személyes higiénia oldaláról érdemes közelíteni a kérdéshez ha megelőzésről van szó.

Ha körbenézünk a különböző kontinenseken, a lakosságnak sorra fel kell adnia a hagyományos üdvözlési formákat, talán meglepő és akár visszatetszést keltő is lehetett, amikor Angela Merkel német kancellár kézfogását visszautasította a belügyminisztere. Az nyilvánvalóan feltételezhető, hogy a kancellár asszony folyamatosan konzultál az orvosaival, egy világszinten is meghatározó vezető kézfogását visszautasítani ebben az esetben talán nem gesztus értékű, nem a személyének szól, hanem épp ellenkezőleg, jó példát akar mutatni a test-test kontaktus elkerülésére. Mert Angela Merkel ha másokkal is kezet fogott, nem kizárható, hogy találkozott fertőzés hordozóval és így akár maga is a fertőzés terjesztőjévé válhatott.

Olaszországban éppen ezért közegészségügyi téma lett a kézfogás és a szokásos baráti ölelés elkerülése. Új-Zéland fővárosában, Wellingtonban a maorik éppen ma jelentették be, hogy a tradicionális köszönési forma orr az orrhoz, homlok a homlokhoz érintését határozatlan időre felfüggesztik. Az Egyesült Arab Emirátusok csatlakozott a korlátozások bevezetéséhez, náluk is az orr összeérintése volt a kölcsönös tisztelet jele. Ettől most átmenetileg tartózkodniuk kell.

Mit lehet mégis tenni, ha valakit üdvözölni szeretnénk, de arra a hagyományokat követve jelenleg nincs lehetőségünk?

A láb mindig kéznél van – tartja a bölcs népi mondás, erre ezúttal is rájöttek és kezd terjedni a lábparola. A címlapképen John Magufuli (jobbra) üdvözli Maalim Seif Sharif Hamad ellenzéki politikust (balra) Zanzibárban a lábaik összeérintésével. Nem egyedülálló az eset, kezd bekerülni a hivatalos protokollba, az OPEC főtitkára, Mohammed Barkindo hasonló módon üdvözölte Alexander Novak orosz energiaügyi minisztert.

Kínában egyszerűen “Wuhan shake”, azaz Wuhan-parola (a shake ezúttal nem a hidegrázós lázra utal) néven vált ismertté a köszöntésnek ez az egyre inkább elfogadott módja – utalva a vírusfertőzések elterjedésének gócpontjára.

Az alternatív üdvözlési módok elérték az WHO ingerküszöbét is, nem más, mint Sylvie Briand, a szervezet járványügyi igazgatója tette közzé Twitteren a javasolt köszönéseket a kézfogás helyett.

Ha tehetitek, mától csak integessetek egymásnak, esetleg udvarias távolságtartással mehet a thai “Wai”, akik pedig továbbra is ragaszkodnak a testi kontaktushoz, érintsék össze nyugodtan a könyökeiket.

Különben jöhet az Aarun Gbuuru

Nigéria fosással tette fel a koronát a virológiai világversenyre

HOLDKOMP