HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

Történelem

Múzeum körút – Vikingskipshuset – Oslo, Norvégia

Zord időket élünk, ideje felidézni a még zordabbakat. A vikingek korát. Ma tehát a Vikingskipshuset kiállítást látogatjuk meg a norvég fővárosban.

Acknowledgement: jelen bejegyzés alázatos narrátora @ufonauta komment társunknak külön köszönettel tartozik azért, amiért emlékeztette, hogy volna mit írni a norvég főváros elfeledett látványosságairól

Oslo egy csodálatos hely, ha valaki szereti a múzeumokat. Egész Skandináviáról elmondható, hogy se szeri se száma a meglátogatandó helyeknek, gondoljunk csak a svéd főváros Vasa tárlatára, ahol Gusztáv Adolf csúfos hajós kalandjának állítottak örök emléket.

Vasa: Legnagyobb haditechnikai tévedések – a svéd oldal #2

Vagy akár a kies Izland még kiesebb fővárosára, ahol a bálnapéniszeknek állítottak… ööööööö… emlékművet.

Múzeum körút – a Phalloptikum

A Múzeum körút sorozatunk a holdkomp lelkes olvasóinak persze nem ismeretlen, hiszen olvashattak már a bécsi hamisítványok múzeumáról vagy akár arról is, hogy egyes vélemények szerint karnyújtásnyi távolságból nézve Picasso was a jerk.

Oslo mégis valahol közel van a szívcsakránkhoz, mert a modern művészetek ott kerülnek igazán testközelbe, Jeff Koons nyula mellett megjelenik kuncogó tinilányokkal a színen Staller Ilona művésznő is, ha valaki kicsit nem figyel.

Múzeum körút – Jeff Koons nyula elkelt

Eltévedni alapvetően jó dolog. Amikor céltalanul járjuk egy idegen nagyváros utcáit, mégis célokat keresünk. Eltitkolt látnivalókat, ahová a helyiek másodszor már úgysem mennek, turisták az évnek az adott szakában pedig elvétve vetődnek.

Így akadtam rá egy kellemetlenül borús decemberi napon a viking hajók tárlatára és azonnal beszippantott.

Nem kell nagy dologra gondolni, a norvég haditengerészet és halászat állandó tárlatai sokkal színesebb, változatosabb élményvilággal kápráztatnak el, a viking hajók viszont magukban hordozzák azt a történelmet, amellyel máshol szinte egyáltalán nem találkozhatunk.

Beszéljenek inkább a képek, lenyűgöző az egész, ahogy van.

A három “hajóra” tagolt épületegyüttesben három különböző korból származó hajótípust obszerválhatunk, ezek között megtalálható a legendás, óceánokat járó hosszúhajó és a sekély öblök, folyók meghódítására szánt kisebb ladikok sem adnak okot a szégyenkezésre. A kézművesség messze felülmúlta a funkcionalitást, a részletek kidolgozottsága szemet gyönyörködtet.

Egyúttal azt is felfedezhetjük, hogy a hajók nem csupán hódító célokat szolgáltak, ugyanúgy lehettek síremlékek is.

A non plus ultra viszont a szánok és küllős kerekű(!) szekerek bemutatása, hiszen ki gondolná, hogy a tengeri népeknek a keresztény templomok felgyújtása, asszonyok elrablása mellett még ilyesmikkel babrálásra is volt ideje?

Sokkal színesebb volt az a kultúra, mint ahogy a modern fikciós drámákban bemutatják a vad barbárok hódításait, valójában sokkal inkább a kereskedelem és békeszerződések mentén zajlottak a hódítások.

Külön odafotóztam az olvasnivalót is az érdeklődőknek, hogy odamennetek ma már ne kelljen.

HOLDKOMP