HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

Közélet

THM – Társadalmi Hitelességi Mérőszám

Ha a pizzafutár valami förtelmet hozott ki este, kíméletlenül lepontozhatjuk az éttermet, ami megpróbált megmérgezni minket; ha a Doktor Úr ugyan jól látta el a dolgát, de látványosan vastag borítékra tartott igényt a kúra végén, azt megírhatjuk online, mások okulására és saját magunk bosszantására; és természetesen bárki tudtára adhatjuk, hogy a szomszéd Lujzi néni egy ármányos vén satrafa, aki szándékosan zaklat minket a dörömbölésével, miközben mi békében szeretnénk élvezni zenei kollekciónk különb-különb darabjait otthonunkban.

Életünket átszövi és nagyban befolyásolja az, hogyan vélekedünk másokról, mások miképp vélekednek rólunk, és hogy mások hogyan ítélnek meg másokat. Így épül fel a társadalomban az emberek közti bizalom (és bizalmatlanság). Ezek a vélemények és értékítéletek azonban szükségképpen töredékesek, esetlegesek és nagyban befolyásolja őket az ítéletalkotók saját elfogultsága, vagy személyisége. Sto gyélaty? – tesszük fel a kérdést, amikor arra keressük a választ, hogyan lehetne ezekből az éppoly gyakran téves, mint helyes értékelésekből valami átfogót, valami mindenkire kiterjedőt, valami szép és pontos dolgot kiókumlálni.

Nos, míg mi, puhány nyugatiak legfeljebb disztópikus sci-fi sorozatokban látunk ilyesmit (Black Mirror, 1. évad, 2. rész), addig a bolygónk feletti hegemóniára törő, a kommunista ideológiát a kapitalizmus vastörvényeivel elegyítő iromba nagy jószág, Kína 2014-ben ki is tűzte a célt egy olyan rendszer létrehozására, amely mind az 1,3 milliárd állampolgáráról képes megmondani, hogy az illető a) Megbízható Polgár b) Fejlődésre Szoruló Elhajló vagy c) Legfeljebb Szervdonor.

A Társadalmi Hitelességi Rendszer (社会信用系统) célja papíron az, hogy elősegítse a kormányzati őszinteséget, az üzleti tisztességet, a társadalmi integritást és a bírói hitelességet. Jelenleg pár millió önkéntessel zajlanak a tesztüzemek, magát a fejlesztést több, egymással is versengő magánvállalat végzi. A tervek szerint a rendszer 2020-tól élesedik és onnantól a részvétel kötelező lesz. Mindenkinek. Aki kínai.

 

 

Na de hogyan is néz ki ez a gyakorlatban? Vegyük példának az egyik legígéretesebb projekt, a Sesame Credit működési elvét. A rendszert az Alibaba egyik leányvállalata fejleszti, a tesztalanyok a cég rendelkezésére álló irdatlan mennyiségű adat és információ rájuk vonatkozó része alapján egy 350-től 950 pontig terjedő skáláról kapnak egy értéket. Ez az érték, amit a címben javasoltak szerint nevezhetünk akár THM-nek is, ötféle mutatóból áll össze. A hiteltörténetből (ie. hogy az illető, vagy cég időben fizeti-e a számláit); az ún. „teljesítési kapacitásból”, ami a szerződéses kötelmeknek való megfelelést mutatja; különféle személyes adatokból (cím, telefonszám stb.). Ez eddig mind szép és jó, igaz?

Na, innentől jönnek a zaftosabb részek. A negyedik mutató a vásárlási szokásokat értékeli – tehát ha valaki sok pelenkát vásárol, az nyilvánvalóan szülő, tehát felelősségteljes személy (khm…), aki viszont videójátékokat vásárol szakmányban, az bizonyára lusta fráter, akiből könnyen lehet nemjószemély. És végül az utolsó mutató, a személyes kapcsolatok és a közösségi médiában kifejtett tevékenység: eszerint pontokat kap az, aki pl. az Alibaba WeChat nevű, 850 millió felhasználót tömörítő alkalmazásában ún. „pozitív energiákat” közvetít, például a kormány politikájának helyeslése révén. Aki viszont kritizálja a Pártot, vagy esetleg ő maga nem, de az egyik bejelölt barátja igen, az bizony számíthat arra, hogy a pontszáma csökkenni fog.

A rendszerben egyelőre csak pozitív ösztönzők vannak. Bizonyos pontszám felett kedvező kölcsönt lehet kapni az Alibaba webboltjában, esetleg nem kell letétet hagyni kocsibérléskor, vagy gyorsított eljárásban igényelhetnek vízumot a schengeni övezetbe (már persze ha nem élnek a mi szép hazánk által kínált másik lehetőséggel, amit abszolút nem érdekel, ki fia-borja az illető, csak fizessen sokat a haveroknak). Emellett a magas THM-ű felhasználók kiemelt helyet kaphatnak a randiappok listáin és bizonyára a munkáltatók érdeklődésére is számot tart, kinek milyen szép pontjai vannak.

Természetesen később jönnek majd az alacsony pontszámú versenyzőket érintő korlátozások is, ahogy azt a „Bizalomvesztés miatt kényszerintézkedés alá vetett egyének figyelmeztetési és büntető mechanizmusa” címet viselő központi direktíva szépen előre is vetíti: lassabb internetkapcsolat, éttermekből kitiltás, külföldi utazási tilalom. Az alulteljesítők nyilván nem lehetnek újságírók, vagy jogászok, ahol a bizalom nagyon fontos. Sem ők, sem a gyerekeik nem iratkozhatnak be magas presztízsű iskolákba, és természetesen a kölcsönök, de még a társadalombiztosítás terén is adódhatnak bizonyos… nehézségek.

A visszajelzések egyelőre roppant pozitívak, a tesztüzemben részt vevők a Weibón mind rendkívül elismerően nyilatkoznak a rendszerről, büszkék arra, hogy milyen sok pontjuk van, és reményüket fejezik ki aziránt, hogy ez a csodálatos kezdeményezés mihamarabb felöleli majd a társadalom teljes spektrumát, így állítva helyre a mennyek alatti világban a bizalmat és az őszinteséget, a Párt és különösen Hszi Csin-ping elvtárs bölcs iránymutatása szerint.

Forrás: Wired

HOLDKOMP