HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

Aktuális

Vörös vérhold? Az semmi…

Miközben mindenki azzal volt elfoglalva, hogy tegnap milyen szép glóriát rajzolt a Hold köré a hazai felhőzet, azért történt korábban egy kisebb atrocitás.

Sylvia halo obszerválása Nokia 1020 készülékkel
saját fotó a halo jelenségről Budapest külvárosából

Konkrétan telibeverte a legutóbbi szuper vérholdat egy meteorit.

Már megint? Kérdezhetnénk.

Hát ja. Már megint. Nehéz ez a sors.

Jose Maria Madiedo, a University of Huelva asztronómusa tíz (10) éve próbált felvételt készíteni a Holdat eltaláló meteoritokról, nem volt persze egyszerű dolga.

A New Scientist számolt be róla, hogy ezúttal sikerrel járt, a legutóbbi telihold fogyatkozásakor egyúttal történt egy becsapódás is, amit aztán sikeresen meg is örökítettek.

Spanyol idő szerint hajnal 5:41-kor készült ez a felvétel a fogyatkozás megfigyelése során, a nagyításon látható, hogy egy sárgásfehér pötty körvonalazódott a Hold bal felső kvadránsában.

A kutatók valamivel több mint húsz éve, 1997 óta próbálják a MIDAS ( Moon Impacts Detection and Analysis System) projekt keretében elkapni a hasonló eseményeket, Jose 2008-ban csatlakozott a megfigyelők táborához és most le is arathatta a babért.

We monitor the nocturnal region of the Moon to identify impact flashes. In this way, these flashes are well contrasted against the darker background

Így mesélt a kalandjairól, azaz keresik a nokturnális régiókban a felvillanásokat, mert ott lehet igazán felfedezni a sötét háttér előtti kontrasztosság okán.

A MIDAS teleszkópjai az ultraérzékeny kameráikkal folyamatosan rögzítik a Holdról készült felvételeiket és egy szoftver segít beazonosítani a becsapódásokat igazoló intenzív fényességváltozásokat.

2015 óta a kutatók munkáját újabb fotometriai szűrők is segítik megállapítani az ilyenkor keletkezett extrém hőmérsékleteket is.

Korábban egyetlen holdfogyatkozásnál sem sikerült eddig elkapni a pillanatot, de ez sem azon múlt, hogy nem is próbálkoztak. Azt egyáltalán nem lehet tudni, hogy mennyi becsapódást rögzítettek a megfigyelések kezdete óta eltelt időszakban, de senki nem tett közzé ezt megelőzően hasonló felvételt a megfigyeléseket végző csoportok tagjai közül.

via New Scientist és Gizmodo

HOLDKOMP