×

Hogyan mész el gombászni – 1

Hogyan mész el gombászni – 1

Úgy kezdődik a dolog, hogy a hegyen nőttél fel, és ott aki nem yeti, nem fatolvaj és nem valami pesti gyüttment, az gombászik. Ez alap, ugyanolyan, mint hogy legyen nálad bicska, persze ha gombászni mész, úgy is lesz. Ehun néhány alapvetés:

VIZSGÁLTASD BE. Mindegy, hogy ismered, egy haverod ismeri, ez fontos, mert egy csomó gomba tökre hasonlít egymásra, és nem szeretném, ha kedvet kapnál elugrani gombászni, aztán meghalnál. Most olvastam, hogy gyilkos galócából elég két grammnyit fogyasztani, és belehalhatsz, nem jó buli. (Mondjuk ne is szedj gyilkos galócát, hülye ötlet. Enyhén kötődik, de a légyölő is hülye ötlet, mert attól ugyan betéphetsz, de valószínűbb, hogy szétfosod-okádod a környéket és nem akarsz többé sámán lenni).

LEGYEN NÁLAD KOSÁR. A nejlonzacskóba belefülled a gomba, a hátizsákban összetörik, szóval egy normális kosár igazából elengedhetetlen a gombászáshoz. Bele lehet dobni még egy műanyag dobozt is, abba lehetne somot meg szedret gyűjteni, ha épp úgy alakul – nyár elején szamócát –, de sosem árt, legfeljebb valami olyat különítesz el benne, amit később azonosíttatsz.

FIGYELD AZ AVART AZ ER(D)ŐBEN. Az egyik legjobb dolog, amire rábukkanhatsz így ősszel, az a rókagomba. Meglepően hasonlít egy lehullott, sárga falevélhez, ha csak úgy átrombolsz az erdőn – ezt eleve nem éri meg csinálni. A kis dudorok az avar alatt szintén árulkodóak lehetnek. A róka és az erdei csiperke is folyásokban nő, vagyis csoportosan, ahol találtál egyet, érdemes átnézni a környéket is.

Hirtelen nem találom az SD-kártyámat, de ennyi a fő irányvonal – egyébként meg csak egy kis kört mentem a hegyen, mielőtt elkapott volna a takonykór, és teljesen biztos voltam benne, hogy ez legalább hat őzlábat fog hozni (mármint ilyen nevű gombát). Egy kurva őzlábat nem találtam, csak némi erdőszéli csiperkét, egy májgombát meg egy-két nyiszlett tinórut, bár miután egy napot átnyögtem halál betegen, még találhattam volna többet is, ha fel tudok még mászni a hegyre. Így csak a kert végében akadt valami kis szargomba (feltehetőleg vöröses kénvirággomba, aminek sokkal szebb a neve, mint amilyen, de egyébként csinos, csak itthonra most épp nem kellett volna).

Ja, és az őzlábbal a legjobb dolog, ami történhet, az az, hogy kirántják. Nem vagyok nagy híve a bő olajban sütésnek, de sajnos más itt nem játszik.

42 comments

comments user
Ziles Gizi

Varázsgomba. Gyógyulj meg Bernard! 🙂

Most, hogy egy hete beteg vagyok, nem tudtam kimenni. Bárnában, Inászón és nagyon jókat találtak Mihálygergén a horgásztó körül. Iszonyat mennyiségről szól a mese. Kaptam kb 2 kiló igazit (vargányát) meg egy vödör szedret. Nagyon elgyengültem ennyi kedvességtől.

Ettől meg te gyógyulgass. Egyébként fogalmam nincs mi ez, de annyira szép, hogy valami tündér lehelhette oda!
https://uploads.disquscdn.com/images/9b4b1eb39cbe18c7c00d01412e35a15ab13904aa0c28d910658d5a425336fa12.jpg

    comments user
    Bernard Black

    Köszi! Neked is jobbulást, ez valami reverz medúzának tűnik, gőzöm nincs, mi lehet. Csak annyira értek a gombához, amennyire gyűjtöttük kiskorom óta 🙂

comments user
SpaceWolf

Kékhátú. A palócok szemétgombának tartják, de zsírban kisütve brutál jó. A vargánya meg amit néha szatyorszám szednek az überelhetetlen.

    comments user
    Ziles Gizi

    Megmondom őszintén, én ma megkönnyeztem az igazit. Ahogy rántottam úgy ettük forrón a tesómmal. Magyaráztam neki, hogy a ez az amikor gombáról beszélünk.

    comments user
    Bernard Black

    a változékony tinórura gondolsz? az kékül be, ha megvágod. az is. elvileg ehető, én nem szedem

      comments user
      SpaceWolf

      Nem, nem az. Majd kikérdezem a spant, és megírom

        comments user
        Bernard Black

        szerintem akkor a galamb lesz. finom, van belőle hánytató, de finom. azt meg meg lehet ismerni

comments user
orizatriznyák

Csörgök az arcnak, oszt megmondja, hogy mikorra tud szerválni gombát. 🙂 Höhőőőő Amúgy nem nagyon szeretem.

    comments user
    Magister Ludi

    Én néha nagyon rá vagyok kattanva, aztán egy időre lenyugszom.
    Főleg apróra vágva, borssal, tejszínesen. Tésztát is kéne hozzá csinálni persze, de inkább megeszem magában a szószt.

      comments user
      orizatriznyák

      Megenni megeszem én is, de, hogy nekiinduljak gombászni… Pont
      valamelyik nap volt a hírekben, hogy okosék gombásztak és az
      egyikőjüknek meg szevasz lett, mert bekapkodtak belőle, gondolom vágták,
      hogy hányas a kabát e téren, melyik az ehető és melyik nem. Ez meg
      aztán pláne megerősített abban, hogy nem erőltetem én ezt. Persze ez nem
      jelenti azt, hogy ez nem egy frankó időtöltés, de hát…

        comments user
        Magister Ludi

        gombászni én se szoktam, ha megyek is túrázni, a gombákat otthagyom, mert az erdőlakóknak is csak enni kell valamit. Zöldségesnél megveszem azt a pár szem termesztettet és ennyi.

comments user
egyedi

jobbulást Bernard! hiányoltalak már 🙂

comments user
taro

jobbulást.

comments user
orizatriznyák

Na, nekem holnap meló, jó éjszakát nektek. Én ezt a fajta “gombászást” ismerem…:D
https://www.youtube.com/watch?v=KLnbQZnBeCw

comments user
ApuElcseszettÉleteVagyok

nem szabad nekem ilyen földkerülős blogokat olvasnom, mert elkezdek elvágyódni.
pedig holnap hétfő.

comments user
egyedi

jelezném, hogy nincs jóéjtposzt 😉

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Mert jóregposzt lesz.

comments user
Kolyok12

valaki tudja, hogy győrben hol lehet bevizsgáltatni a szerzeményt? amúgy ma voltam bakonyban és egy csomó ilyet láttam, mint ami a képen van, csak nem mertem leszedni.

    comments user
    Bernard Black

    piacon elvileg van

      comments user
      Kolyok12

      volt. már nincs.

        comments user
        Bernard Black

        hát az szar ügy – én nem nézettem meg sose, és nem ezért vagyok szakértő, azt szedem, amit ismerek.

          comments user
          ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

          Legfeljebb megfosat. 😀

          comments user
          Bernard Black

          állítólag erre a sátángalóca kiváló

          comments user
          Kolyok12

          jah, baromi bosszantó. engem érdekel a gombászat nagyon, de azért nem akarok megdögleni sem, és nem tudom hol lehet utánanézni.

          comments user
          Bernard Black

          piacon leginkább, ott a gombaszakértők nagyon sokat mondanak, én is kinéznék valamikor.

      comments user
      Kolyok12

      amúgy lefényképeztem a gombákat, amiket nem elhanyagolható mennyiségben találtam, gondoltam majd kiguglizom, de megszakérthetnéd ha van időd.

        comments user
        Bernard Black

        no1 – gomnbaszakértő!
        én csak azt szedem, ami tuti, de fényképről sose

        comments user
        ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

        A csiperkéről bocskor nélkül fotóról senki nem mondja meg, hogy nem galóca.
        Ilyet ne csinálj.

          comments user
          Kolyok12

          nem szedtem le őket, csak kíváncsi vagyok.

          comments user
          Bernard Black

          lemez, bocskor…. de oké.

      comments user
      ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

      Igen, piacon, főleg hétvégén van.

      comments user
      Kolyok12

      esetleg valami gombahatározót tudol ajánlani?

comments user
Pszipszina

A átlag görög szerint minden gomba ehető, csak a nem megfelelő tárolás miatt mérgesedik meg. Gombászás tehát kilőve, itt szakértőt találni hiú remény. :-(((

You May Have Missed