HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

A csodás természetAktuális

A köbkilométeres jégteleszkóp neutrinókat fogott

Ki ne szeretne a Déli Sarkon egy klassz köbkilométeres jégteleszkópot?

Mert hogy a cucc a Déli Sarkon van és elég jól néz ki. Kellemesek a körülmények, mint a Hoth bolygón, -20 és -40 fok közötti hőmérséklet és nincs egy éjjelnappalos közért sem leugrani diós pulykatöltelékért Hálaadáskor.

Ha baj van, jó időben 18 órán belül kapsz segítséget, ha az időjárás kedvezőtlen, akkor pedig hónapokig nem.

De mi is az a neutrinó? A Standard Modell, a részecskekutatás alfája és ómegája jelezte előre, hogy valami nincs rendben, az amiket korábban detektálni tudtak, nem igazán mutatják az Univerzum valós természetét. Szükségszerűen léteznie kellett valami különösnek, el is keresztelnék neutrinónak, ami a semlegest jelenti de nagyon kicsiben. De ez már jó régen volt, nem is ez az érdekes.

Ezek a jószágok nem szívesen lépnek kölcsönhatásba szinte semmivel. A semmit úgy kell érteni, hogy a Föld légkörén, de magán a Földön is úgy haladnak keresztül, mint ha ott se volna. Azért 12000 km egy tömör, 5%-ban vas bogyón átzuhanás talán megérezhető.

Egy-kettő be is lassult.

Írtunk már az antianyag detektorról és arról, hogyan működik ez az egész részecske vadászat:

A korábban vártnál sokkal több antianyag-sugárzás éri a Földet

A neutrinókat még nehezebb elkapni, mint az antianyagot. Nem elég a földfelszínre néhány tartály tele vízzel. Nem elég néhány ezer méter mélyen bányaaknákat vízzel feltölteni. Ahhoz, hogy meg lehessen fogni, az egész planétánkon kell átzuhanniuk, akkor talán el lehet kapni néhányat. De csak a nagyon nagy energiájúakból.

A művelet hasonló a pozitron detektáláshoz. Ha a Föld déli pólusán beraksz 1 köbkilométer jégbe (ez a projekt neve is: Cubic Kilometer Neutrino Telescope – KM3NeT) és beállítasz néhány ezer, mondjuk legyen 5120 optikai szenzort a kék felvillanások észlelésére egy egy köbkilométeres jégkockába, meg tudod számolni a szuper nagy energiájúkat, amikor a müonokkal ütközve felvillanásokat produkálnak. A kisebb energiájúakra egyelőre nincs túl sok megoldás.

Elég komolytalan az egész, piros drótokkal neutrinót fogni?

Majdnem elhittem.

A projekt másik neve amúgy IceCube. Nem is értem.

http://icecube.wisc.edu/

Kinek ne kéne otthonra egy többezer detektoros, köbkilométeres jégkocka?

Koktélba?

HOLDKOMP