×

Legnagyobb haditechnikai tévedések – az első szovjet lopakodó

Legnagyobb haditechnikai tévedések – az első szovjet lopakodó

A múlt század 20-as éveinek végén még nem volt túl fejlett a radar

A hatalmas léghajókhoz persze nem is kellett, egy 260 méteres monstrumot bárki meglát.

Legnagyobb haditechnikai tévedések – USA #3

Maradjunk annyiban, hogy az alacsonyan repülő, még csak zárt kabinnal sem rendelkező gépek pilótái az előző évtizedben sem szívesen mentek 2-2500 méter fölé.

A túlnyomásos, fűtött légterű gépek vagy fűtött ruházatú pilótadzsekik épp csak gyerekcipőben ballagtak, ki kellett találni valamit. A Royal Air Force sem engedhette meg.

Az elme kreativitása nem ismer határokat.

A korszerű szóhasználatban létezik a “radarkeresztmetszet” fogalma, ez kábé olyasmi, hogy a konvex, konkáv és sík felületekről más a rádióhullámok visszaverődése.

A radarkorszakot megelőzően vizuális és akusztikus figyelőállomások jelezték rádión, hogy láttak, hallottak elhúzó repcsiket.

Szovjet tudósok tehát kitalálták, hogy ha sikerül csökkenteni az optikai, hagyományus látcsővel is jól látható észlelést a hang irányába fordítva a fejet, máris nyerhető az észlelési ügy.

Az ötletet tett követte.

A korabeli repcsik alu- és favázas tartószerkezettel készültek, ráhúztak egy valami impregnált, időjárásálló vásznat.

Onnantól az aerodinamika, felhajtóerő megvan, akkor legyen valami kivételesen új anyag!

Lett is egy – egy francia beszállítótól. Vadonatúj technológiai anyag, vékony, könnyű, átlátszó? Tökéletes a célra.

Rá is feszítették a négyülésesre, aztán felszálltak a géppel és repült! A láthatósága fele-harmada lehetett a korábbiaknak.

Csak aztán lett egy kisebb gond.

A franciáktól rendelt burkolóanyag egy hét alatt UV fényre besárgult.

Szerintetek kék égen melyiknek jobb az észlehetősége? Egy alu vagy egy sárga színű madár?

Elég jó lehetett a kontrasztja.

Mondjuk, amikor lenézek egy hegyről és látom az apró, hangyányi kis emberkéket lent a völgyben, ott kezdődik valami rossz érzés. Lilliput?

Mire odaérek, mindig eltűnnek.

48 comments

comments user


A végére milyen tudatmódosító kezdett el hatni?

comments user


A sárga repülő terepszínű a Nap előtt. Erre fogadom nem gondoltatok.

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Szegény Daidalosz és Ikarosz.

      comments user
      

      nagyalosz, dédalosz, ükalosz…

    comments user
    Kolyok12

    én arra gondoltam, hogy aki a franciáktól rendel bármit, az megérdemli.

comments user
Fisherman’s wife Margit

De faszábban is néz ki a kék-sárga, mint az alu-kék kombó. 🙂
Nálam épp sikertörténet van, nagy nehezen lekötöttem az első sort a kötésemhez, jessz.

    comments user
    

    Remélem csúnyapulcsi lesz vagy borzalmassál.
    Esetleg tacskózokni.

      comments user
      Fisherman’s wife Margit

      Nagyonpink lábmelegítő a lányomnak. 🙂

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Hádde az első sör a legkönnyebb.
    Utána a felszedésnél figyelni, hogy a kitalált sima-sima-fordított-fordított-fordított mintánál ne legyen minimalistább, mert akkor ha mondjuk csak végig sima az első sor és nedvesség éri, fojtóhurokká alakul.

comments user


A legrosszabb dolog, amit magának gyárthat az ember, az a csalódás. Például elgondolod még valamikor, hogy menni kéne vásárolni, és tervbe kerül a dolog. De aztán amikor már majdnem vége a munkaidőnek és minden kedved elment már a mindentől is, akkor felszínre tör benned, akár egy metánbuborék a lápban, hogy rohadtul nem akarsz menni vásárolni, és inkább napold el, menjél haza, pihenj kicsit – és beleéled magad, milyen fasza lesz pihenni és lazulni a hétfői szart követően. De aztán nem is sokkal később belédhasít, hogy okkal akartál menni vásárolni, holnapra kellenek dolgok, azokat meg holnapután megvenni már kissé késő, s így teljesen elrontod a kedved, csalódást okozol, hogy nem mehetsz haza pihenni, menned kell mégis vásárolni. És megspóroltad volna magadnak az egész rosszérzést, ha nem spanolod fel a szívedet a lazulással, pihenéssel, hanem csak hagyod a tervet, ahogy eredetileg is volt.
Ne gyárts magadnak csalódást, törődj bele, hogy a hétfő az elejétől a végéig szar, mert ha pillanatig elhiszed, hogy nem az, a valóság láncosbuzogányszerűen csapja meg önnön tarkódat és terít a földre, a sárba…
A jéghideg sárba.

    comments user
    Magister Ludi

    Iktass be valami olyat a vásárlásba, amire vágyik a kicsi szíved. Úgy könnyebb.
    Vagy igyál valamit a nagy ijedségre.

comments user
:/

Látom már másnak is feltűnt,de a végét én sem értem igazán 😁

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Néztél már le 3250 méterről egy gleccseres fekete pálya tetejéről?
    Milyen aprók lent az emberek? Már ott is kicsit beszarsz, mert rohadt meredek, de akkor valaki kitalálja, hogy léceket lecsatolni, van még felfele 120 méter, sícipőben menni fog.
    A legtetejéről lenézve megállapítod:
    – Hmm, eltüntek az emberek és az a hütte is bizony összement.

      comments user
      :/

      Ezt így értem sőt, de hogy kapcsolódik az orosz repülőhöz? 😂

        comments user
        ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

        A vizuális észlelhetőség. Alacsonyan repül és átlátszó vagy magasabban repül és van dzseki, szemcsi plusz oxigénmaszk?
        Mióta lettem ilyen didaktikus?
        Pedig kiraktam a tageket.

          comments user
          ✪☼­­

          TAG – becsületbeli ügyek

comments user
:/

Amúgy az egészhez annyit tudok hozzáfűzni, hogy van ww2 angol pilótadzsekim (túrázós).

comments user
Szar viccek

Lesz holdkomp tali? Jelzem nem megyek.

comments user
✪☼­­

A besárgult repcsivel remekül lehet osonni napkelte ill. napnyugtakor.

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Vótmá, rögtön az első komment.

      comments user
      ✪☼­­

      Ja, már látom.

        comments user
        ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

        Nyugi, én is csak olvasni járok ide.

          comments user
          ✪☼­­

          Megyek, főzök inkább palacsintát..

      comments user
      ✪☼­­

      Most töltött be.

comments user
:/

Update:
http://www.laboratoridenvol.com/projects/sps2008/Pilt021.jpg
Megszereztük az orosz lopakodó terveit,már el is készült a prototípus, Spacewolf nemsokára teszteli 😊

    comments user
    ✪☼­­

    Ráférne egy tisztítás, eléggé opálos.

    comments user
    SpaceWolf

    Mi ez a fóliasátor? Én nem kertészkedek, bocs.

      comments user
      :/

      Átlátszó sárkányrepülő volt a keresés amire találta a gugli 😁

comments user
ApuElcseszettÉleteVagyok

ilyen RAF pilótadzsekit simán elfogadnék.
mondjuk úgy néznék ki benne mint egy hólyag…

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Van slankított, hosszított arisztokratikus modell is vadászgépbe és van ez a pufis a fűtetlen Avro Lancesterbe.

    comments user
    egyedi

    én is ezt akartam beírni

    comments user
    nulla

    En BSA dzsekit szerettem volna mindig, amilyen a George Michael klipben is volt.

comments user
SpaceWolf

Az UV nagy ellenség, de komolyan.

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Erről a történetről még nem tudtam eldönteni, hogy valós-e vagy sem, állítólag létezett egy prototípus.
    A Mythbusters a szürke Duct-tape segítségével oldotta meg a megtépázott gép javítását.

    https://www.youtube.com/watch?v=pFy5SqY_5tg

You May Have Missed