HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

A csodás természet

Létezik lustább állat a lajhárnál?

Létezik bizony és őkelme nem más, mint a barlangi vakgőte, azaz a Proteus anguinus. 

Charles Darwin csak úgy jellemezte őket, hogy az ősi élet csokevényes maradványai.

A fénytől elzárva élnek föld alatti barlangokban, a szemük annyira visszafejlődött, hogy látni egyáltalán nem látnak vele, csak a fényt érzékelik.

Cserébe a szaglásuk és a hallásuk sokkal fejlettebb a hasonló társaiknál, különösen a víz alatti mozgásokat tudják jobban érzékelni.

De ha már mozgás. Bosznia-Hercegovinában egy tudóscsapat éveket szánt rá, hogy időről időre megfigyelje majd ismét megfigyelje a különös jószágokat, amelyeknek a különös hússzerű színe miatt az “emberhal” nevet is ráragasztották, de megint mások csak egyszerűen a “sárkány” névvel illetik.

The majority of recaptured individuals moved less than 10 metres (33 feet) during several years

A gőték többsége évek alatt legfeljebb 10 méterrel került odébb – írta Gergely Balázs zoológus, aki a kollégáival az ELTE színeiben vizsgálta az állatkák szokásiat.

A legmegdöbbentőbb felfedezésük viszont az volt, hogy találtak egy olyan egyedet, amelyik 2569 napon keresztül nem mozdult el a helyéről.

Ez több mint hét év!

A méretükhöz (20 g, 30 cm) képest szokatlanul hosszú az élettartamuk, akár egy évszázadig is eléldegélnek. Ami valahol érthető, mert a metabolizmusuk rendkívül lassú, ahogy a szaporodásban sem túlságosan jeleskednek. Amikor rájuk tör az ivarosodási láz, nagyjából tizenkét évente el is hálják, és akár 35 kis poronty jöhet a világra hasonló habitussal.

Mesze nem arról van szó, hogy ne tudnának mozogni vagy lassúak volnának. Amikor támadásba lépnek a zsákmány után eredve, pár mozdulattal több tíz métert is megtesznek villámgyorsan.

A tudósok az elszeparált létnek és a táplálékszegény környezetnek tulajdonítják azt, hogy a lehető legkevesebb mozdulattal és energiaráfordítással oldják meg a hétköznapi dolgaikat.

If you’re a salamander trying to survive in this … food-poor environment and you find a nice area to establish a home or territory – why would you leave?

Matthew Niemiller , a University of Alabama biológusa feltette és meg is válaszolta a kérdést, hogy mégis miért maradnak a barlangok mélyén:

Ha te gőte lennél és megpróbálnád túlélni ezt a táplálékszegény környezetet, de találtál egy klassz helyet, ahol otthonosan érzed magad, miért is mennél el?

Ha egyszer lehet otthon a lustálkodást is választani.

HOLDKOMP