Majdnem eltrafálta New Yorkot egy kínai rakéta
Nem sokon, mindössze 13 percen múlt, hogy a Nagy Menetelés 5B rakéta a kilencmilliós, járvány és a váratlanul hideg májusi időjárás sújtotta amerikai nagyvárosba csapódjon.
A jelentések szerint ez volt a 39 tonnás orosz Szaljut 7 1991-es légkörbe lépése óta a legnagyobb mesterséges objektum, ami kontrollálatlanul zuhant le az űrből, kiszámíthatatlan pályán akár lakott területeket is fenyegetve. Persze csak ha udvariasan kihagyjuk a felsorolásból a Columbia űrrepülőgép a szárny hővédelmének sérülése miatt leszálláskor szétszakadt darabjait.
A kínai küldetés május ötödikén indult útjára a Vencsang űrközpontból, a déli fekvésű Hajnan tartományból, egy tíz éves fejlesztés eredményeként alacsony Föld körüli orbitális pályára juttatva jelentős tömegű terheket, a 2022-re tervezett űrállomás kísérleti programjának részeként,
A 849 tonnás induló tömegű, 50 méteres rakéta útját rejtélyes működési zavarok kísérték, ennek köszönhető, hogy végül nem minden az eredeti tervek szerint alakult. A második fokozat ugyanis előre nem látott nehézségekbe ütközött az atmoszféra elhagyásakor.
A hasonló, 28800 km/h sebességgel mozgó objektumok nyomon követését nehezíti, hogy amikor veszítenek a magasságukból, a légkör különböző sűrűségű rétegeibe érve részben elégnek és ahogy az egyre növekedő közegellenállás fékezi a leszakadó darabokat, a pályaszámítások pontosságát befolyásolja a méretük és a tömegük alakulása.
A Harvard-Smithsonian intézet kutatójaként Jonathan McDowell egy twitterelő kérdésére adta azt a meglepő választ, hogy a New Yorkra huppanás épp csak elmaradt, ugyanis 13 perc ilyen léptékben mindennek tekinthető, éppenséggel csak soknak nem.
Az óceánba csapódás tényét később a US Space Force’s 18th Space Control Squadron is megerősítette, de a világ több pontjáról érkező hírek szerint szemmel látható törmelékek tűntek fel Elefántcsontpart felett, Mahounou falucska mellett egy 12 méteres objektum a felszínbe is csapódott, a belépési ponttól számított 2100 km-re.
Egy N’guinou nevű településen pedig egy családi ház tetejét szakította le egy 50 kilós űrszemétté vált rakéta alkatrész.
Sérülésekről egyik esetben sem számoltak be.
Nem ez az első alkalom az utóbbi időben, amikor egy kínai rakétaindítás során valami félresikerül, korábban a március elején fellőtt Nagy Menetelés 3B harmadik fokozatának meghibásodása következtében Kína és Guam területén potyogtak roncsdarabok, amikről nem csak a Csinhua állami hírügynökség hivatalos beszámolóit lehetett olvasni, hanem Guam lakossága videói mellett a helyi kormányzat is közlemény tett közzé, amiben egyértelműen egy kínai műhold darabjainak beazonosításáról írtak.
via Independent UK, képek: Getty/Twitter