Másodszor is híres – Disaster Girl NFT
Zoe Roth nem saját akaratából lett híres. Szüleivel és testvérével élték a városlakók békés hétköznapi életét, ami egy tűzoltóállomás mellett leginkább a folyamatos szirénázásról szólt.
Az édesapja, Dave Roth kütyürajongó kocafotósként rendszeresen pályázott különböző újságok versengésein, így aztán nem csoda, hogy amikor a 4 éves Zoe-ról készült képét 2005-ben feltöltötte a képmegosztó Flickr és hasonló weboldalakra nem számított különösebb elismerésre, bár indult fotós megmérettetéseken, három évvel később nyert is a JPG magazin “Emotion Capture” versengésében.
Az ominózus fotográfia a kislányt egy lángoló ház előtt örökíti meg, azonban ez csak egy ujjgyakorlat volt és az apuka mindössze a legújabb digitális szerzeményét próbálgatta, amikor megszületett a MŰ.
2008-ban meglepetés meglepetést követett, mert amikor Dave portfóliójából feltöltöttek néhány képet a JPG honlapjára a díj részeként, rövidesen jött egy másik képmegosztós Zooomr havertól az e-mail, hogy megjelent a piromániás kislány fotója egy Photoshop megmérettetésen is. Ami aztán azonnal elindult a mémesedés útján és megszületett a világhírű Disaster Girl, akit azóta százmilliók láthattak.
Sokaknak ennyi bőven elég lenne egy életre az ismertségből, azonban Zoe februárban kapott egy megkeresést, amitől elsőre se köpni se nyelni nem tudott, felvetődött ugyanis, hogy ha NFT-vé alakítanák az ismertséget, hat számjegyű összeget lehetne keresni vele néhány nap alatt.
Álljunk is meg egy pillanatra, hátha valaki még nem hallott arról, hogy mi az ördög az az NFT és miért beszélt az elmúlt két-három hónapban boldog boldogtalan róla? Ha Paris Hilton sem volt rest utánajárni és meggyőző alapossággal érvelni az NFT mellett, ideje, hogy a szélesebb közönség is megismerkedhessen a közeli jövő műpártolóinak pénztárcafakasztó formátumával.
Mert az NFT (Non Fungible Token) elsősorban a pénzről, mégpedig rengeteg pénzről szól. Az első sokk akkor érhette a nagyérdeműt, amikor híre kelt, hogy Jack Dorsey Twitter alapító első tvítje nem kevesebb, mint 2,9 millió dollárért kelt el, mégpedig úgy, hogy a szellemi tulajdon továbbra is a birtokában maradt alkotóként, az elidegenítés vagy továbbértékesítés joga pedig azé lett, aki ezt a nevetségesen hatalmas összeget kifizette érte. Kriptopénzben. De az is korábban példa nélküli, hogy a világhírű Nyan Cat NFT-je 300 Etherért kelt el. Ami közel 790 ezer dollár.
Innentől már sejthetjük, hogy valami nem evilági dologról lehet szó, ha vesznek is valamit meg nem is, fizetnek is érte valamivel meg nem is és mindenki boldog.
Az NFT ugyanis egy digitális lenyomat, ami megőrzi az alkotóját, ő lesz aki mintelte és a továbbértékesítési láncolat mindig visszakövethető lesz a kriptopénzek világából ismert blockchain nyomán.
Zoe tehát amint értesült a lehetőségről, vonakodva vágott bele, először is felkereste a mémkultúra közismert stárjait, Laina Morrist (Overly Attached Girlfriend) és Kyle Cravent (Bad Luck Brian), hogy Zoom megbeszéléseken osszák meg egymással a gondolataikat. Mivel mindkettejüktől csak bátorítást kapott és annyiban maradtak, hogy ha valaha is egy városba sodorná őket a sors, leülnek egy italra a sikeres eszmecsere örömére, Zoe úgy döntött, hogy belevág, lesz ami lesz.
Némi keresgélés után úgy tippelték, hogy nagyon jó esetben 100 Ether lehet a végső ár ha ultrajól sikerül a licitálás egy kellően megválasztott időzónában, úgyhogy egy jogász és a lebonyolításhoz értő menedzser társaságában megszervezték április 16-ra a 24 órás aukciót, majd remegve várták a fejleményeket.
Az este hatkor kezdődő licitálás nem túl nagy hévvel indult, lefekvéskor még csak 5 és fél Ethert mutatott a számláló, ami figyelembe véve a rendkívül volatilis, de mégiscsak jelentős, mintegy 2200 dolláros árfolyamot, azért egész szép kis összegnek ígérkezett.
Ahogy teltek az órák, egyre emelkedtek a tétek, három percenként nőttek az összegek, 38000, 45000, 50000 dollár és egyre csak kúszott felfele.
A záról licit az elképesztő 180 Ether, cca. 473000 zöldhasúnak megfelelő értéknél állt meg, ilyen magas végeredményre aztán tényleg senki nem számított.
Zoe közel félmilliomosként ismét bekerült a közismertség fő sodrába, ezúttal már saját akaratából és azt tervezi, hogy az alkotás létrejöttekor négy jelenlévő, azaz a családtagjai között osztja szét a befolyó pénzeket, mert azt is érdemes tudni, hogy amit most a legnagyobb összeget kínáló @3fmusic licitáló letett a képzeletbeli asztalra még messze nem a történet vége, a blockchain ugyanis minden továbbértékesítés után visszautal 10%-ot a mintelőnek, így a család további bevételekre is számíthat, hiszen a most 21 éves Disaster Girl csak a digitális képmásának használati jogát ruházta át.