HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

CuccokTech

Reneszánszát éli az USB-óvszer

Egyáltalán nem új keletű az az eszköz, ami ismét a figyelem középpontjába került, miután a közelmúltban kormányzati szintű figyelmeztetések árasztották el a világsajtót.

Aki valaha is csatlakoztatta a mobilját vagy bármilyen olyan eszközét, amivel adatot próbált átvinni a számítógépére vagy éppenséggel onnan, rájöhetett, hogy az USB töltő- és adatkábel a nevéből adódóan kettős funkcionalitású. Tölt és/vagy adatot visz át.

Erre elég hamar rájöttek a rosszfiúk is és kezdetben csak a számítógépekkel ilyen-olyan úton összeszedett kórokozók próbálták átvenni a hatalmat a mobiltelefonokon, egy idő után a forgalmasabb helyeken fixen telepített USB-töltők is meghekkelődtek. Így fordulhatott elő, hogy vasútállomások, repterek váróiban vagy akár szállodaszobákban a fali töltő lukba dugott telefon nem csak néhány elektronnal lett gazdagabb, hanem különös adatforgalmakat bonyolított, jelszavakat, hitelkártya adatokat, “családi” fotókat juttatott el a felhasználók szándéka és akarata ellenére a tudtukon kívül ismeretlenekhez.

Ezért aztán a kormányzati és nyomozó szervek úgy gondolták, hogy a legjobb elkerülni a bajt és figyelmeztettek is, hogy a legbiztonságosabb idegen helyen egyáltalán nem dugdosni. A kábelt idegen likakba.

Azonban léteznek ennél valamivel szofisztikáltabb megoldások is.

Az alábbi macskajancsi ábrán látható, hogy az USB-A csatlakozó kiosztása nem éppen ördöglakat bonyolultságú:

A két szélső érintkező az 5V tápfeszültség és a föld, a két középső pedig az adat. Ha valaki esetleg kábel-vaszektómián gondolkozna, az adatmentesítéshez lehetőleg ne a piros tápvezetéket vágja el, a fehér és a zöld lehet a helyes választás.

Akik viszont nem feltétlenül ragaszkodnak a gyári kábelek tönkretételéhez és nem szeretnének otthon barkácsolni, nekik találták ki a SyncStop vagy USB Condom névre hallgató megoldásokat.

Ezek használatával biztosak lehetünk benne, hogy sem egy idegen számítógép, sem pedig egy idegen helyen talált USB töltőcsatlakozó nem fog hozzáférni a mobilunk tárhelyéhez és az ott található érzékeny adatokhoz és nem települ nem kívánatos kód sem illetéktelenül.

Az egészséges paranoiával megáldottak adott esetben akár a saját szemükkel is meggyőződhetnek egy átlátszó burkolatú USB-óvszer beszerzésével, hogy a két középső érintkező kiiktatásával még a kütyü gyártója sem fog tudni kémkedni utánuk.

Emlékeztetőül: attól még hogy paranoiásak vagyunk, egyáltalán nem biztos, hogy nem figyelnek.

HOLDKOMP