Róka koma elindult sétálni
És ezzel a tudomány embereit is meglepte, 76 nap alatt eljutott Norvégiából Kanadába.
Még 2017-ben került rá a nyomkövető nyakörv és arra kellett rácsodálkozniuk a kutatóknak, hogy ez a teljesítmény példátlan a sarki rókák eddig megismert viselkedésében. Közel 3500 kilométert tett meg 2018 márciusától mindössze két és fél hónap alatt.
A Spitzbergákból, a Svalbard földnyelvről indult fiatal nőstény a parti vagy kék róka néven is ismert fajhoz tartozik, Nunavut szigetén bukkant fel Kanadában, számolt be róla a Norvég Sarkkutató Intézet.
Azokon a területeken haladt át, amiket az északi óceáni térségben időszakosan jéggel fedett “hidak” kötnek össze. Hosszú útja során érintette Grönlandot, de gyorsan továbbállt nyugat felé, mert ilyenkor meglehetősen szűkösek az élelemforrások.
Azt persze eddig is tudták, hogy ez a faj kifejezetten jó túlélő képességgel rendelkezik a zord környezetben, arra viszont szintén nem számítottak, hogy egyetlen nap alatt képes lehet megtenni akár százötven kilométert a transzkontinentális útja során.
A kutatócsoporthoz tartózó Eva Fuglei elmondása szerint annyira hihetetlen volt az egész, hogy először arra gondoltak, hogy talán elpusztulhatott és a nyomkövetője felkerült egy hajóra és az jutott el ilyen messzire. De ezt a teóriát végül el kellett vetniük, mert az évnek abban a szakában a térség hajóval megközelíthetetlen, tehát nem maradt más, mint hogy az adott egyed önmagától jutott oda.
2019. februárban vesztették el a nyomát végleg, azóta nem tudni a sorsáról.
Ola Elvestuen, Norvégia környezetért felelős minisztere mutatott rá a megjelent kutatási eredmények fontosságára: a klímaváltozás hatásai ezeket a fajokat érinthetik leginkább, ha eltűnik a jég az óceánok északi részéről, akkor az határozottan érintheti a sarkkörön túli vadvilág fennmaradását.
via NYT