×

Brit tudósok megöltek egy kagylót

Brit tudósok megöltek egy kagylót

Ming 1499-ben született, és ötszáz éves koráig nem találkozott emberrel. Egyszer ugyan a kínai Kincses Flotta elhajózott fölötte, amikor Csu Ti császár (de komolyan, így hívták) megbízásából Afrikába indultak, hogy egy egzotikus állatot, egy úgynevezett zsiráfot hozzanak onnan a császárnak. De Minget, aki kagyló volt és a sárga tengerek mélyén élt, a hajósok észre sem vették. Nem sejtette a nagyravágyó császár, hogy egy napon ez a közönséges kis tengeri állatka lesz a világ legegzotikusabb élőlénye, sokkal izgalmasabb, mint bármiféle böhöm zsiráf.

Teltek az évszázadok, az emberek világában dinasztia váltott dinasztiát, de Ming csak éldegélt és végezte a kagylók szokásos napi tevékenységét. Ám a hosszú idők során a tengeri áramlatok egyre távolabbra sodorták otthonától, egészen a messzi északra, Izland partjaihoz. Itt találtak rá a klímaváltozást vizsgáló kutatók 2006-ban. Elnevezték Hafrúnnak, ami izlandi nyelven annyit tesz, hogy a Tenger Rejtelmes Leánya.

Hafrúnt elküldték egy brit egyetemre, ahol nagy nehezen összeszámolták a rajta lévő évgyűrűket. Mert a kéthéjú kagylók, akárcsak a fák, minden évben egy kicsit mást építenek be a héjukba, és ez különböző színű sávokat hoz létre. A professzorok azt mondták rá, hogy olyan, mint egy aprócska felvevőgép: az évgyűrűit elemezve meg tudjuk nézni, hogy melyik évben milyen volt a tenger, ahol Hafrún lakott.

Először azt gondolták róla, hogy csak 405 éves, mert nagyon nehéz volt ilyen sok évgyűrűt összeszámolni. Aztán megvizsgálták szénizotópos módszerrel, és így derült ki, hogy valójában 507 éves. Ezzel hivatalosan is ő lett a világ legidősebb ismert állata.

Azonban amikor Hafrúnt, illetve hát Minget a laboratóriumba szállították, először lefagyasztották, nehogy az úton megromoljon. A szervezete pedig ezt már nem viselte el, és elpusztult. Így lett a nagy felfedezés egyúttal a legidősebb állat végzete is.

A tudósok ezután felboncolták, és azt kezdték kutatni, hogy mitől élhetett ilyen sokáig, hogyan kerülte el a biológiai öregedést. Reméljük, Hafrún/Ming áldozata a tudomány oltárán nem lesz hiábavaló.

(NatGeo)

194 comments

comments user
Ziles Gizi

Ez egy teljesen hétfőre való nagyon szomorú történet.

comments user
✪☼­­

Kamuszagu. A foltos nyakorján pedig sokkal érdekesebb állat.

comments user
Max

Vanak hydra állatkák, amik halhatatlanok. inkáb azt kutasák. thank u tudósok.

    comments user
    The Winter Soldier ⭐

    Hagyjál a Hydrával…

comments user
taro

a kincses flotta nem hajózhatott el felette, akkor még ming meg sem született, amikor cseng ho expedíciókat vezetett.

    comments user
    KingaA

    Ó, az sajnos lehet. Egy kicsit engedtem a fantáziának, miután olvastam a kagylóról.

    comments user
    The Winter Soldier ⭐

    A kagyló nem születik.

      comments user
      Bernard Black

      ezt egy olyan oldalon írod, ahol Komor Zoltán rendszeresen publikál. Ehhez képest egy kagylószülés úgyszólván lófasz

        comments user
        The Winter Soldier ⭐

        Ha már itt tartunk; ki az a Komor Zoltán?

          comments user
          Bernard Black

          hát egy ilyen fura fickó, aki ilyen fura novellákat ír.

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Ja, hogy egy ilyen hafrún.

comments user
dzsungelmacs

hülye angolok, angol hülyék ugyebár.

comments user
egyedi

Ming meg nem élünk ilyen sokáig

comments user
Kolyok12

franc se akar addig élni. már 40 éves trotli sem biztos, hogy akarok lenni.

    comments user
    egyedi

    hmmm

    comments user
    Bernard Black

    egyre jobban bízom benne, hogy negyvenévesen még csak amolyan ugribugri siheder leszek

    ha már most nem vagyok az

      comments user
      The Winter Soldier ⭐

      Jó, de te már hatvan is elmúltál.

        comments user
        Bernard Black

        most csak azért, mert olyan szavakat használok, mint hogy sezlony meg rekamié?!

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Ja, meg a plümó, és a fotőj is gyanússá tett.

comments user
The Winter Soldier ⭐

Az semmi. Van egy cápa, ami 512 éves. És még él.

De komolyan, ki az a hülye, aki lefagyaszt egy kagylót?!

    comments user
    Kolyok12

    nálam van egy doboz a fagyasztóban. garnélarák is.

      comments user
      ✪☼­­

      Tömeggyilkos!

        comments user
        Kolyok12

        megérdemelték.

          comments user
          ✪☼­­

          Ó, persze.

      comments user
      The Winter Soldier ⭐

      Nálam is, de szerintem a macskák kapják meg.

        comments user
        Bernard Black

        nem akarom tudni, mi van a fagyasztómban

    comments user
    Max

    csak állítólag 512 éves. ahhoz, hogy biztosan tudják….le kéne fagyasztani és felboncolni.

    comments user
    KingaA

    Azt írják, 272 és 512 között lehet, de valószínűleg 390.

    https://www.livescience.com/61210-shark-not-512-years-old.html

      comments user
      dzsungelmacs

      szóval a kis nyikhaj hazudik a koráról.

      comments user
      ✪☼­­

      Magyarul fogalmuk sincs, csak tippelgetnek. 😪

        comments user
        KingaA

        Nem akarnak besülni, mint Mingnél a száz évnyi tévedéssel.

          comments user
          ✪☼­­

          Amúgy szerintem 427 éves.

        comments user
        The Winter Soldier ⭐

        Tudod te, milyen kurva nehéz megszámolni egy cápán az évgyűrűket?

          comments user
          ✪☼­­

          Persze hogy nehéz, hiszen mozog.

          comments user
          vau

          Le kell fagyasztani.

          comments user
          Bernard Black

          lehet, hogy jól bírja a hideget. ebben az esetben meg kell mikrózni

          comments user
          taro

          le kell nyúzni a bőrét, és úgy megszámolni

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Ennyi tudásszomjas szadista állatot…

          comments user
          taro

          kapna helyette valami csini műbőrt

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Leopárdmintásat.

      comments user
      The Winter Soldier ⭐

      Az egyetlen, amit ebben a Hafrún dologban nem értek, azt hogy a picsába csinálják, hogy mondanak egy idegen szót, amit aztán angolul/magyarul kábé ötsoros mondatban lehet lefordítani. Ilyen a Ma-Uri masszázs is, ami a “fény fehér gyermeke” meg stb.

        comments user
        vau

        Fehérlófia?

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Szépmezőszárnya Hétszünyű Kapanyányimonyók.

          comments user
          vau

          Úgyértem vannak egyszerű magyar kifejezések meg akár tulajdonnevek is, amiket viszonylag problémásan fordíthatsz le más nyelvekre. Macskacicó, fehérlófia, hanyistók.

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          És tényleg, baszki.

          Mondjuk a vau sem egy egyszerű eset ebből a szempontból.

          comments user
          Bernard Black

          ezek a katalánok hülyék. bup bup? BUP BUP?

          comments user
          vau

          Guau-guau?

          comments user
          Bernard Black

          hát az még lehetne vau is, ha tudnának normálisan beszélni, de bup?!

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Nálunk is van vuf vuf, sőt, ha fáj valami a kutyának, azt hajtogatja, hogy favég.

          comments user
          Bernard Black

          ezentúl ha megfájdul valamim, én is makacsul csak azt leszek hajlandó mondani, hogy favég. megtetszett

          comments user
          ApuElcseszettÉleteVagyok

          majd viszünk déligyümölcsöt a pszichiátriára…

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Azt hittem, botot, hogy legyen neki mivel apportírozni….

          comments user
          KingaA

          Ilyen szóvicceket hagynak ki:

          https://i.imgur.com/JaqxdqV.jpg

          comments user
          Bernard Black

          buptonómiát. nem cseng olyan hatékonyan, valóban

          comments user
          ✪☼­­

          Hoangtonómia?

          comments user
          Bernard Black

          kutyahoangtan

          comments user
          ✪☼­­

          Vuh, ez váraltanul ért.

          comments user
          ApuElcseszettÉleteVagyok

          a hoang hoang se különösebben hasonlít…

          comments user
          ✪☼­­

          Mész hazafelé és az utcában az összes kutya elkezd ugatni:
          -Hoang, Hoang!

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Dialektusban ugat.

          comments user
          Bernard Black

          egyszer meghallgatnék egy palóc kutyát

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Ihaj-ihaj-ihaj!!

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Hoppá.

          comments user
          Bernard Black

          erre való a tormentor.

          https://www.youtube.com/watch?v=Rp6ZJMO6Y8o

          comments user
          ApuElcseszettÉleteVagyok

          az hanyi istók (vagyis istván) a lápi ember.
          elég szar élete lehetett a szerencsétlennek

        comments user
        KingaA

        Ja, és még így is elvész a jelentés egy része.
        haf = tenger
        rún = varázslat, rejtély, de benne van a rúnák hangulata is
        A kettő együtt pedig egy nőnemű szót ad ki.

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Tengeri varázsú rejtélyes nőstény.

          comments user
          ✪☼­­

          Sellő.

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          Ó, hogy az a…

          comments user
          Bernard Black

          persze, hogy egy shell ő

          comments user
          ✪☼­­

          Bocs, le kell tennem a kagylót, majd visszahívlak, jó..?

      comments user
      The Winter Soldier ⭐

      Bezzeg az orosz tudósok hamar kivernék belőle.

comments user
ApuElcseszettÉleteVagyok

így legyél a világ legöregebb állata. előbb lefagyasztanak, aztán kibeleznek.
szép kis eljárás, mondhatom…

ahelyett, hogy varjakat röptetnének a víz alatt.

    comments user
    ✪☼­­

    Ha lett volna pisztolya, megvédhette volna magát.

comments user
vau

Asszem Ming picit rábaszott.

comments user
vau

Mondjuk az édesvízi hidra az örökéletével egy picit zorallabb. Abból a szempontból is bénább Ming, hogy a hidrák fel tudnak mászni a kagylókra, de a kagyló nem tud felmenni a hidra.

comments user
✪☼­­

Brit kagylók megöltek egy tudóst.

    comments user
    The Winter Soldier ⭐

    Kagyló britek tudósoltak egy ölést.

comments user
★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

Ez amúgy egy filozófiai kérdés is.
Élőlény, amelyik képes önnön másának számtalan létrehozására? Képes az öregedésre? Képes mesélni 10-100 ezer év történéseiről?
A leírás épp egy függőcseppkőre illik.

    comments user
    taro

    amennyiben élőlénynek tekintjük.

      comments user
      ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

      Mi lehet a tényleges élőlény definíció?
      Mármint hogyan különböztetsz meg (persze most nem komolyan) egy élőlényt egy kristálytól? A reprodukció az egyik érv.
      De hogyan tovább? Reagál a környezetre?
      Egy kristály is.

        comments user
        The Winter Soldier ⭐

        Te atyaisten. Ez egy komplett posztot megérne, hogy mi számít élőnek.

          comments user
          ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

          A Mono-tó?
          Az is az ismert élet tagadása. 🙂

        comments user
        taro

        mondjuk ha van anyagcseréje, az nem hátrány. képes a reprodukcióra.

          comments user
          Bernard Black

          elcserélhetek egy gyémántot egy házra. mi ez, ha nem anyagcsere?

          comments user
          taro

          mármint ez a gyémánt vagy a ház anyagcseréje? te külső tényező vagy, ha te cserélsz, az nem játszik

          comments user
          Bernard Black

          egyszer azért kéne egy bazi nagy gyémánt. csak hogy végre lehessen hajtani a kísérletet

          comments user
          ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

          A gyémánt csak kristályos szén. De be se lehet vele télire gyújtani.
          Csak elkél a faforgács.

          comments user
          ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

          A függőcseppkőnek van valós metabolizmusa.
          Nem gyors, de létezik: víz és táplálék be, a maradék ki.
          És aztán egyszer csak az állócseppkövével összeérnek.
          Ez egy elég love sztory százezer év távlatban.

    comments user
    ApuElcseszettÉleteVagyok

    vagy egy gombatelepre…
    vagy vannak azok a gyűrűs bokrok asszem dél amerikában vagy hol…

      comments user
      ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

      Azonnal túltoltad a soksejtűeket.

      comments user
      Bernard Black

      na jó, de a gomba finom, a cseppkő meg nem

        comments user
        ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

        A himalájai rózsaszín só is növekedős kristályos.

          comments user
          Bernard Black

          olyat majdnem vettem egyszer, aztán belegondoltam, hogy hát minek, minden só baromi öreg, csak van, ami nincs olyan kurva messze

          azt a fekete sót egyszer kipróbálnám, mert mennyire menő már, hogy fekete. el tudom képzelni, valószínűleg ezt azért kapták fel, hogy Cristina Scabbia is megsózhassa a zsíros kenyerét

          comments user
          ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

          Himalájai rózsaszín só van gaszto vonalon 25 grammos kiszerelésben ínyenceknek, fürdősónak kilósban ezredáron a bioboltban két szomorúan kókadt más fürdősót vásárló néni között.
          Meg kéne kóstolni.
          Ne kérdezd, miért mentem rózsaszín himalájai sóért a bioboltba.

          comments user
          egyedi

          én a kínaiban vettem. az is finom 🙂

      comments user
      taro

      vagy egy erdőre (pando)

    comments user
    ✪☼­­

    Emberre is illik.

      comments user
      The Winter Soldier ⭐

      Ezek szerint az ember függőcseppkő.

      Na mentem aludni.

        comments user
        Bernard Black

        függő banán. a kör bezárult

          comments user
          The Winter Soldier ⭐

          És a kígyó a sajàt farkába harapott.

          comments user
          ✪☼­­

          Autofelláció.

          comments user
          ✪☼­­

          Banánfüggő függő banán. Így lenne teljes a kör.

          comments user
          ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

          Hamar kiismertél.

          comments user
          ✪☼­­

          Upsz..

comments user
vau

Halljátok én nem akarok holnap dolgozni menni…

    comments user
    Bernard Black

    én má ma se akartam.

      comments user
      ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

      TEGNAP SE!

      comments user
      vau

      Jóde én speciel szeretem a munkám. Többnyire.

        comments user
        egyedi

        ez nem érdekes ilyenkor. én is szeretem, mégis nem akarok menni. a karácsony izgibb

        comments user
        ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

        Nem is a munkával van a gond.
        Ja de.
        Te is naphosszat teáznál Tibetben, kóstolgatva a naponta különböző tibetmacska teát?
        (Nem péntek a szarszóviccnap?)

          comments user
          vau

          Minden nap péntek már idén…

    comments user
    The Winter Soldier ⭐

    Én ma se akarok..

    comments user
    vau

    Ezzel a geci gyilkos macskával fogok tucker and daleset álmodni.

      comments user
      ✪☼­­

      Egy egység pénzbüntetésre ítélem beszéderkölcsi szabálysértés miatt.

comments user
vau

Holnapután: pályaudvar tetején beszakad az üvegablak az acélszerkezet mellett. Inkább levágják a csávót, mint hogy megakasztanák az egyik gerendát egy karabínerrep.

Mondjuk utána könyveket tüzelnek tölgyfaszéken ülve.

Koherens, mint a Trónok Harca.

    comments user
    ★☆☭IonágyúS ЯiszpekTPónY☭☆★

    Barbár.
    Alexandria is így veszett el.

    comments user
    ✪☼­­

    Ez mi? Az új star wars?

      comments user
      vau

      Holnaputan. Starwarst holnap nezem.

        comments user
        Bernard Black

        belenőttem a kanapéba, nyomogatom a gépet, meggyőződés nélkül iszom egy sört és ezt a förtelmes discovery ID-t nézem, remélem, lesz szellemjárós is, egyelőre csak gyilkolászós megy

          comments user
          egyedi

          te is ilyen szellemkedvelő vagy,mint Winter?

          comments user
          Bernard Black

          én ezeken röhögni szoktam. van pár jó sztori, pl a winchester house, az érdekes, de a nagyon rossz színészekkel dramatizált izék, amikor ilyen drámai kiszólások vannak benne, hogy AKKOR MÉG NEM TUDTÁK, az jól rímel a lefárasztott agyamra 🙂

          az eddigi kedvencem az volt, amikor abból jöttek rá, hogy kísértet van a házban, hogy magas volt a villanyszámla

          comments user
          dzsungelmacs

          átalánydíjnál lehet érdekes. ha egyik évben csökken, akkor tudható, hogy sikeres volt a ház szellemtelenítése?

          comments user
          Bernard Black

          ebből ki lehetne hozni valami tök jó sztorit az elátkozott légkondi címmel

          comments user
          dzsungelmacs

          ez úgy hangzik, mint ami már valószínűleg stephen kingnek is az eszébe jutott, csak szerencsére elveszett a kézirat. de milyen jó már, hogy az ükapád által lemészárolt rabszolgák a légkondiban vagy a kenyérpirítóban laknak.

          comments user
          Bernard Black

          most mit akarsz, Trump szerint Obamáék is a mikrón keresztül figyelték meg

          comments user
          dzsungelmacs

          vannak dolgok, amiket szeretek nagyon gyorsan elfelejteni. ne, ez pont olyan. ugye ez valami fake news volt? ha nem, akkor is úgy veszem, hogy az volt, mert ezt egyszerűen nem. engem a pirítón keresztül manipulálnak, azt szeretnék, hogy piromán legyek.

          comments user
          Bernard Black

          már nem igazán emlékszem, hogy mi volt hülyeség, és mikor volt Trump simán hülye. túl sok eset van

          comments user
          dzsungelmacs

          rá is úgy szeretek gondolni, mint nagy szerelmeimre, kósára meg torgyánra. nagyon jó stand up-osok. a valóság nem érdekel.

          comments user
          ✪☼­­

          Ott a Mángorló.

          comments user
          egyedi

          :DDD engem ez fárasztana le

          comments user
          Bernard Black

          vajon ha egy ötszörös életfogytra ítélt embert ötször újra kell éleszteni, akkor utána elengedik?

          comments user
          egyedi

          a nap kérdése. ezt végiggondolom. remélem van megfejtés. utálom a rejtélyeket

          comments user
          Bernard Black

          látod, van ennek értelme. de lassan a szellemi integritásomat féltem, mert az előbb közölték, hogy Allen őrmester ellenőrzött valamit, és én most ezen röhögök

          comments user
          egyedi

          van az az állapot, amikor bármin röhögök

          comments user
          vau

          Kaptár kezdôdik, addig bontok egy sört.

          comments user
          Bernard Black

          az mekkora egy szar volt, te jó ég
          mondjuk én beszélek, miközben a Gyilkosság – SOROZATBAN című csoda megy

          comments user
          vau

          Átkapcsolok az izaura tvre.

          comments user
          Bernard Black

          a megnyugtató mélypont a teleshop. amikor fetrengsz a kanapén, és magadban találgatsz, hogy vajon még egy japán lézerrel élezett citromszeletelő kést ajánlanak, vagy esetleg megfejelik egy másik kenyérvágó késsel, amivel szöget lehet vágni, és most azonnal telefonálsz, ez az egész a tiéd lehet NEM IS huszonöt, de még csak nem is húsz, hanem 19 999 forintért, és ehhez jár egy sajtszeletelő is GRÁTISZ, azaz ingyen

          comments user
          dzsungelmacs

          egyik hajnalban, amikor nagyon nem tudtam aludni úgy a huszadik ismétlés tájékán picit elgondolkoztam, hogy lehet mégis szükségem van egy univerzális felmosóra.

          comments user
          egyedi

          nem volt elem a távirányítóban? 🙂

          comments user
          dzsungelmacs

          mondom hajnalban. 🙂 lehet választani az ajánlók és a teleshop között. esetleg spongyabob, de azt csak két kávé után tudom elviselni.

          comments user
          egyedi

          spongyabob a reklámoknál azért még mindig jobb :))

          comments user
          dzsungelmacs

          nem. nemnemnem. az egyetlen szereplő, akit nem ütnék azonnal agyon, az tunyacsáp.

          comments user
          egyedi

          én csiguszt is hagynám 🙂

          comments user
          dzsungelmacs

          igazad van, tulajdonképpen a legértelmesebb figura.

          comments user
          Bernard Black

          na és a kis geci?

          comments user
          dzsungelmacs

          plankton? jó, ő maradhat.

          comments user
          Bernard Black

          én félálomban kifejezetten szeretem. ostobán röhögök és ide-oda gurulok az ágyban.

          nem vagyok bonyolult lélek.

          comments user
          dzsungelmacs

          nem mondom meg mint röhögtem tegnap. kínosabb, mint a spongyabob. nem tudom, valahogy phoebe jut róla eszembe a jóbarátokból, őt meg sosem szerettem.

          comments user
          vau

          a “távirányítóban”

          comments user
          dzsungelmacs

          basszus, elemeket is kell vennem.

          comments user
          vau

          jön a karácsony.

          comments user
          dzsungelmacs

          nem. reggel arra ébredek, hogy idén elmarad. csak ezt az egyet szeretném kérni.

          comments user
          vau

          nemtom mér vagy pöcs, a karácsony az fun.

          comments user
          dzsungelmacs

          neked lehet. nekem idén, ha egy sima kellemetlenre kijön, már elégedett leszek.

          comments user
          egyedi

          :DD

          comments user
          vau

          Állat módjára be kéne basznom, akkor mindig jön valami meglepi. Annyi a szabály, hogy nem a mainstream oldalakról kell rendelni, mert az kiderül a rendelési historyból.

          comments user
          dzsungelmacs

          ma is jöttek különböző futárok, már rezignáltan átveszem a csomagokat, de kibontani annyira nem merem. persze a postás csak értesítőt dobott be, mert tényleg, igazán, őszintén hiányzott még egy postajárat is a héten.

    comments user
    

    Azért kell, mert az űrből szívja le a tornádó a vákumhideget, hát nem érted.

comments user


Na jóéjt.
Mennyire jó nyöszörgős bassline van ebben a zenében, és úgy illik a hétfőhöz. Tulajdonképpen az egész album olyan, mint egy ‘Hétfői történet’-összes megzenésítve, szakítás, depresszió, halál témákra prüttyögés, hogy ne maradjon az ember megfelelő aláfestés nélkül az ilyen napokon sem.
Szóval szép álmokat.
https://www.youtube.com/watch?v=w64PybOJ8RQ

comments user
vau

Blue, berci: holnap átlépjük a kétszázezer viewt.

    comments user
    Bernard Black

    egyszerűen nincs energiám reggelre tolni poszt. 🙁

      comments user
      vau

      Csekkoljad akkor a heatmapet és szarj be lelkileg.

        comments user
        Bernard Black

        akkor most iszom egy pohár bort, betolok egy csirkecombot és viszem a nyolc órát. és igyekszem nem befosni, ha tüsszentek, ez is fontos.

          comments user
          vau

          Beraktam pár trackert próbaképp, reggelre tuti összeomlik a site, no para.

          comments user
          Bernard Black

          fasznak írok akkor

          ha rosszul viselkedtek, kaptok egy full bizarro-napot

You May Have Missed