HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

Szerrszámszombat

Szerszám szombat #40 – rádióteleszkóp

David Schneider mert nagyot álmodni. Sokunk fantáziája leragad a többfunkciós bicskáknál, pedig más léptékben új értelmet nyer a DIY.

Amatőr asztronómusok sokasága optikai megoldásokra: lencsékre és tükrökre költi a fél vagyonát, azonban a leleményesség áttörheti a költségesség határait és az eredmény valóban lenyűgöző.

David ugyanis csak fogott egy kiürült hígítós kannát, fabrikált rá egy ernyőt tölcsérnek, belevágott a hullámhossznak megfelelően méretre egy koaxiális kábelt és a egészet egy USB vevőn vezette át a számítógépére.

Point at Cygnus and you’ll receive a strong signal from the local arm of the Milky Way very near the expected 1420.4-MHz frequency. Point it toward Cassiopeia, at a higher galactic longitude, and you’ll see the hydrogen-line signal shift to 1420.5 MHz—a subtle Doppler shift indicating that the material giving off these radio waves is speeding toward us in a relative sense. With some hunting, you may be able to discern two or more distinct signals at different frequencies coming from different spiral arms of the Milky Way.

Don’t expect to hear E.T., but being able to map the Milky Way in this fashion feels strangely empowering. It’ll be $150 well spent.

Megfelelően irányítva a hidrogén színképének Doppler-eltolódása úgy lett megfigyelhető, hogy a költségvetés nem haladta meg a 150 dollárt (kb. 50e Ft), az eredmény viszont káprázatos.

Jól kivehetők az IEEE spektrumban az Orion és a Perseus, a Tejút spirálkarjai más-más frekvenciákon figyelhetők meg, a háttérsugárzásból kiemelkednek a színképvonalaik.

Ez maga a kész célszerszám, igazából olyasmi érzetet kelt mint egy csokis puffasztott rizsszelet. Ronda de finom.

Otthonra is kéne.

HOLDKOMP