HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

Cuccok

Az olcsó ikon – Seiko 5

Gondolkoztatok, hogy vegyetek magatoknak egy igazán fasza órát, de nem akartatok kibaszni rá százezreket? Elveszem Blue kenyerét rovatunk következik.

Úgy is fogalmazhatnék, hogy hogyan vegyünk karórát? Nos írtunk már arról, hogy hogy tetszenek a japán szerkezetek, meg hogy igazából milyen klassz featureök vannak bennük. Mivel baromi sok időt basztam el egy ajándék keresése közben órás oldalakon, ezért gondoltam én is elmesélek egy történetet a legolcsóbb automatáról, ami még nem ipari hulladék.

És ez a Seiko 5.

A Seiko 5 nem egy óra. Helyette igazából több száz óra, elképesztően eltérő dizájnnal, mindent különféle használati formára tervezték és mind viseli a mostanra ikonikussá vált pajzsos 5-ös logót a közepén. Nevezik többféleképpen őket: Seiko 5, Seiko 5 Sports, Seiko Sportsmatic 5, Seiko 5 Actus és a szerkezet bennük alapkivitelben 17-25 követ tartalmaznak.

Az idén 55 éves Sportsmatic 5, ami az egészet elindította az órailag vérzivataros 1963-ban.

Akkoriban rettentően innovatívnak számított. Volt neki egy Diaflexnek nevű újításuk, ami törhetetlen rugót ígért, plusz a Diashock, ami az Incabloc japán megfelelője lett. (Hogy ez a dia mi a faszomért ennyire népszerű japánéknál? A Shimano is gyárt diaflash horgászbotot és bicikliváltót is, de szerintem senki nem tudja megmondani, hogy mit jelent.) Az Incablocról meg már írtunk, ez az automata órák ütésvédelme tapsikolás esetére. Másik nagy innováció volt a teljeskörű vízállóság.

Mi is akkor az 5? Elvileg ezek:

  • Diaflex
  • Diashock
  • Automata szerkezet
  • Dátumkijelzés
  • Vízállóság

A Seiko weboldalán meg ilyeneket találtam, hogy:

  • Automata szerkezet
  • Dátumkijelzés
  • Süllyesztett korona 4 óránál
  • Vízállóság
  • Erős tok és szíj

Magyarán nem jelent semmit és most a marketingesek baszódnak vele, hogy valahogy sztorit kerekítsenek köré, de oda se neki.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy nagyon sokféle szív megfordult az évek során a Seiko 5-ösökben és például a korona sincs minden esetben a négyes számnál, szóval gyaníthatóan a szerkezet robosztussága sokkal fontosabb volt az ötven év során, mint az ilyen jellegű konzisztencia.

Egészen viccesnek tartom, hogy Seikoék pont arra büszkék, aminek az ellenkezőjére a svájci műhelyek felvágnak: hogy nem ér hozzá ember a szerkezethez a gyártás során. Pont olyan nehéz elhinni, mint az ellenkezőjét.

A korábbi évtizedekben az ötösöket leginkább a 7S25, 7S26, 7S35, 7S36 szerkezetekkel szerelték. Az eltérés a nap/dátum variációkban és a kövek számában rejlik elsősorban. Alapvetően nem nevezhetjük őket szépségdíjas cuccoknak, de a rajongók szerint agyonüthetetlenek. Az ázsiai piacon érthető okokból elképesztően népszerűek voltak és a mai napig is azok.

De nem is ez a vicces ezekben az órákban, hanem hogy olcsóságuk ellenére mennyire szeretik őket. Nagyon pörög a piacuk, használt fórumokon úgy pörögnek, mint a kvarcjátékok. Tuti, hogy van valaki, aki mindig módosítgatni akar rajtuk, vagy tokot cserélni, vagy valami egyéb huncutságot. Nagyon szeretni való kis szerkezetek, van bennük valami utánozhatatlan puritán báj, ami semmilyen más konkurensben nincs meg.

Ehhez persze hozzájárul, hogy egy kis alázás csak jót tesz az 5-nek. Mivel ezer verzióban kapható és nagyon olcsón is, ezért nagyon sokan mászkálnak vele és nagyon sokan tuningolgatják is, hiszen “nem kár érte”, ha elbasszák. Sokszor persze (különösen régebben, amíg még nem voltak még olcsóbb kínai szerkezetek) ezt arra használták fel, hogy hamisítványokat csináltak velük, ami mondjuk nem annyira szép dolog.

Amikor olcsóról beszélünk, akkor az igazán olcsót kell érteni alatta. Ebayen lehet venni akár harminc dollárért.

Ennyiért egy darabka történelmet egyszerűen nem tudsz venni. Olyan, mint a bogárhátú, vagy az első casio kvarcórák. Kommersz, de mégis nagyon fontos és ezzel együtt valami egyedi. Emellett persze egész jó az automata mechanizmusa.

A dizájn egy nagyon picit megkopott, de pont annyira, hogy klasszikusnak lehessen tekinteni. Az eredeti elképzelés szerint a hatvanas évek fiatal generációjának készültek, formabontó óraként, de ugye manapság a fiatal generáció pont telibe leszarja az órákat, másrészt ami a hatvanas években kúl volt, az most retró. Van pár nagyon is szerethető dizájn viszont, amit örök gyerekek, kalandorok, aszfaltbúvárok, álmodozók és világutazók nyugodtan hordhatnak, miközben Peruban trippelnek a tábortűz körül a helyiekkel.

Amit viszont mindenki leszól, hogy mégis kinek az ötlete volt lemezből hajtogatni az óraszíjat? Ahelyett, hogy forgácsolt lenne, ilyen hajtogatott gagyi, ami ugyan könnyű, de adja azt az utánozhatatlan piacos érzést, amit majdnem mindenki utál. Persze semmi baja nincs se dizájn, se funkció szempontjából, de attól még ehh.

Jelentős változás történt az utóbbi években, az ötösök minőségi szintet léptek; megkapták a korábban csak a magasabbra pozicionált, akár 5-800 dolláros Presage szériákból ismert szerkezeteket: 4R35, 4R36, 4R37 , 4R38 és 4R39. Ezek hasonlóan a 7S-ekhez szolgáltatásokban térnek el: dátum, hét napja, 24 órás kijelzés vagy akár egy az áttört számlapokhoz tervezett, a szerkezet mozgását láthatóvá tevő ún. open-heart elrendezés. Egyúttal már nem csak az automatikáról húzzák fel magukat, hanem a koronáról is kézzel húzhatók, továbbá másodpercstoposak, azaz beállításkor az álló másodperc mutató a koronával indítható, másodperc pontos beállítást lehetővé téve.

Ami még rádob egy lapáttal nálam a vonzalomra, az az örökség. A jelenlegi elnök és CEO az alapító leszármazottja. Pont úgy megy a cég, mint ahogy az óráik: kevés vagy nulla karbantartással a világ végéig. Ezt százszor ilyen drága órákról se nagyon tudnánk elmondani.

Ötvenöt éve itt van, szerintem mégegyszer ennyi is meglesz.

(Kösz bluenak a javításokért.)

HOLDKOMP