HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

Tech

Feketelistára került hivatalosan

Maga a feketelista.

Brit tudósok szerint a blacklist”/”whitelist” kifejezések használata ugyanis rasszista.

A The National Cyber Security Center (NCSC) – ami a Government Communications Headquarters (GCHQ) keretei között működő kiberbiztonsági különleges ügyosztály – jutott erre a következtetésre, miután megállapították, hogy a legtöbben ugyan megértik a szavak jelentését, mégis a feketéhez negatív konnotációt társítva ez a szóhasználat sértő lehet azokra, akik sértőnek találhatják.

stamp out racism in cyber security

Technikai értelemben a feketelista olyan elemeket tartalmaz, amelyek például lehetnek kitiltott felhasználók, e-mail címek, spam, hibásan működő applikációk, a whitelist ennek az ellentéte, azaz bármi, amit a szabályokon kívül felhatalmazunk további ellenőrzés szükségessége nélkül.

There’s an issue with the terminology. It only makes sense if you equate white with ‘good, permitted, safe’ and black with ‘bad, dangerous, forbidden

Emma W. az NCSC vezetője azzal magyarázta a mostani állásfoglalást, hogy ha a feketét a tiltotthoz, veszélyeshez, a fehéret pedig a jóhoz, biztonságoshoz társítjuk, az továbbgondolva egyenes út a pejoratív használatra az interhálók világában, amit a kiberbiztonsági szóhasználat nem engedhet meg a jövőben.

Hivatkoztak továbbá a University of Limerick akadémiai kutatására, amely szerint a “fekete bárány”, “feketelista” terminológia nem csupán a rasszista kultúrát jeleníti meg, hanem legitimálja és konzerválja a hétköznapokban.

Ian Levy, az NCSC technikai igazgatója csak ennyit fűzött az egészhez:

If you’re thinking about getting in touch saying this is political correctness gone mad, don’t bother.

Senkit ne érdekeljen a túltolt polkorrektség, majd ezt is megszokjuk.

Mostantól tehát a helyes szóhasználat: “allow list” és “deny list”. Esetleg “blocklist”.

Az ügy ugyan csak most került először hivatalos kormányzati csatornák által is konfirmálásra, azonban az Edge integráció során a Microsoft nyomására a Chromium alapú böngészőkben már korábban bevezették, aki nem hiszi, járjon utána.

HOLDKOMP