HOLDKOMP

Kis lépés ez az árnyékos oldalon…

A csodás természetTörténelem

Fák a Holdról

Sok minden eszébe juthat az embernek akkor amikor egy tiszta estén felnéz a hatalmasnak tűnő teliholdra.

Milyen lehetett a felszínén sétálni? Milyen lehet a talaj tapintása, az a vastag porréteg ami a felszínt borítja, biztosan jó puha? Tényleg sajtból van? Vajon a szerkesztőségi borospincét tényleg megfelelően vigyázzák Blue ionágyúi? És sok más, ehhez hasonló rendkívül fontos kérdés merülhet fel ebből a témakörből. A kertészkedésre vonatkozó elmélkedések viszonylag ritkán bukkannak fel a Holdat mustráló ember fejében, ugye? És mi van akkor, ha azt mondom, hogy a Földön található fa-állományból körülbelül 400 példány a szomszédos égitestről származik? Na jó, csak majdnem.

Apollo 14: Roosa, Shepard, Mitchell

1971 januárjának utolsó napján begyújtják az Apollo 14 alatt a Saturn V rakétát, és iszonyatos robajjal elindul a küldetésére. Fedélzetén a szokásos három fős felállásban dolgozó személyzet található. Alan B.  Shepard volt a parancsnok, egy igazi sokat látott veterán. A haditengerészeti szolgálat után csatlakozott a NASA csapatához, részt vett a Mercury, a Gemini, és ezzel a küldetéssel már az Apollo programokban is. A holdkomp repülése Edgar D. Mitchell feladata volt, egy igazi hidegvérű tesztpilóta valóban megfelelő választás erre a posztra. A leghálátlanabb szerepet Stuart A. Roosa kapta, ő repülte ugyanis a parancsnoki modult a Holdig. Mindezt azért, hogy ott pályára állva malmozzon amíg a társai leszállva a  felszínre szanaszét szelfizik magukat, természetesen tudományos munkának álcázva mindezt.

Amúgy Roosa sem volt egy átlagos figura. A NASA küldetés előtt különböző vadászgépekkel tesztpilótáskodott, sok fejlesztésben részt vett. Azelőtt pedig tűzoltó volt. Na nem a hagyományos, piros kocsival rohangálós-szirénázós fajta. Ő erdőtüzekre specializálódott ugyanis. Ott meg elég szar tűzoltókocsival felvonulni, mint az köztudott. Szóval ha szitu volt, akkor több társával együtt a lángoló erdő fölött kiugrottak egy szállító gépből ejtőernyővel, hogy egy lehetőleg tűzmentes területre érve onnan oldalba támadják a nehezen megközelíthető tűzfészket. Magyar kifejezést nem találtam erre a melóra, az angol smokejumpernek hívja ezeket a srácokat.

Füstugrók

Mivel alapvetően erdős területeken dolgozott akkor, így kézenfekvőnek tűnt, hogy alaposan beleássa magát a fák, és egyéb releváns növények lelkivilágába. A témából felszedett tudás túl sokat nem tehetett hozzá az űrhajós karrierjéhez, ez azt hiszem egyértelműnek tűnik. Vagy mégis? Az Apollo 14 küldetést tervezése közben felkereste egy régi ismerőse, Ed Cliff. Ő volt akkoriban az erdészeti hivatal vezetője az államokban. Ő dobta be az ötletet, hogy mi lenne, ha megvizsgálnák az űrutazás növénymagokra vonatkozó hatásait. Mivel a tudósokat is igencsak foglalkoztatta az űrnek az élővilágra gyakorolt hatása, így támogatták a felvetést. Így történt, hogy az elstartolt űrhajó 100-100 magot szállított öt különböző fafajtából. Vittek magukkal tűnyalábos fenyőt, kaliforniai platánt, amerikai ámbrafát, mamutfenyőt, és duglászfenyőt.

Különösebb feladat nem volt velük, csak épségben el kellett juttatni őket a Holdig, majd vissza. A kérdés az volt, hogy az időközben fellépő súlytalanság, és a megváltozott sugárzási paraméterek kihatnak-e a magvakra, vagy sem. A küldetés sikeres volt, az emberek, és a magvak is épségben érkeztek vissza a Holdról. Az erdészek persze rávetették magukat a világot járt cuccokra, és elkezdték kicsíráztatni azokat. A többségük szépen növekedésnek is indult, össszesen 420 fát sikerült kiültetni. Mivel a fák főként a déli, és a nyugati országrészekből származtak, így nem tudták szétszórni őket az USA teljes területén. Ugyanis az volt a cél, hogy lehetőleg a már meglévő fajtársaik mellé kerüljenek, hogy meg lehessen figyelni az esetleges eltéréseket a növekedésükben. Azért voltak persze kivételek, nem meglepő módon a Fehér Házhoz is jutott egy Hold-fa. Egy-két példány pedig külföldön cseperedett fel, jutott Brazíliának, és Svájcnak is. Még Hirohito császár is kapott egyet, elég szép kis ajándék, na. Nekem is kéne otthonra.

Hold-fa

És hogy milyen különbséget fedeztek fel a tudósok az űrt megjárt fák növekedésében a földhözragadt társaikhoz képest? Az ég egy adta világon semmilyen különbség nem volt. Azt leszámítva persze, hogy a Hold-fák ezerszer menőbbek voltak, mint a többiek. A következő Apollo küldetésre mindenesetre inkább egy holdautót vittek magukkal az űrhajósok, hogy azzal csapassanak a holdfelszínen. Őket valószínűleg kevéssé érdekelte a botanika, van ilyen.

 

HOLDKOMP